Bilim İnsanları, Uyurken Yapılan Yanlışları Açıkladı

Uyku Pozisyonlarında Yapılan Yanlışlar

Bilim insanları tarafından uyku pozisyonlarına yönelik olarak yapılan yeni bir araştırmada, yüz üstü uyumanın iyi bir tercih olmadığı ve çeşitli sağlık problemlerine yol açabileceği sonucu ortaya çıktı.

American Mayo Clinic tarafından yürütülen araştırmada uzmanlar, yüz üstü uyumanın aynı zamanda mide üzerinde uyumak anlamına geldiğini ve bu pozisyonda nefes almanın zorlaştığını belirtiyor. Ayrıca yüz üstü uyuyanlarda, sırt, boyun ağrısı ve eklemlerde karıncalanma problemlerinin çok sık görüldüğü ifade ediliyor.

Yüz üstü pozisyonda uyurken kan akışının da zorlaştığını söyleyen uzmanlar, özellikle hamile kadınların yüz üstü uyumamaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzmanlardan Sert Yatak Önerisi

Omurga sağlığı için boynun rahatça hareket edebileceği pozisyonlarda uyunması gerektiğini belirten uzmanlar, sert bir yatakta yatılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca yüz üstü pozisyonda uyurken omurganın zarar görmemesi için, karın bölgesi altına bir yastık konulmasının faydalı olabileceği belirtiliyor.

Yine ABD’li bilim insanları tarafından yapılan bir başka araştırmada, uykusuzluk çeken insanlarda "amiloid plak birikiminin" diğer insanlara göre neredeyse üç kat daha fazla olduğu ifade edildi. Uzmanlara göre bu durum, yetersiz gece uykusu ve Alzheimer hastalığı arasında bağlantı olduğunu net bir şekilde ortaya çıkarıyor.