Bilim İnsanları Yalnızca Tuz ile Görülebilen Mürekkep Üretti

görünmez ink

Bilim insanları “akıllı mürekkep” adı da verilen yeni bir görünmez mürekkep türü üretti. Şanghay Jiao Tong Üniversitesi’nde geliştirilen görünmez mürekkebin şimdilik önemli bir kusuru bulunuyor. Görünmez mürekkebin aşırı dozda zehirli olduğu ifade ediliyor. Ancak mürekkebi geliştiren ekibin bu sorunu çözmek adına çalışmalar yürüttüğü belirlendi.

Mürekkebin geliştirildiği yer olan Şanghay Jiao Tong Üniversitesi’nden mühendis Liang Li’den alınan bilgiler ışığında mürekkebin ana bileşeninin kurşun olduğu belirtildi. Kurşun bazlı bileşim tamamen görünmez haldeyken, kağıda özel bir tuz çeşidi eklendiğinde ve hemen ardından ultraviyole ışığı tutulduğunda mürekkep parlayarak görünür hale geliyor. Tekrar tuz döküldüğünde ise mürekkep tekrar görünmez oluyor.

görünmez mürekkep

Görünmez mürekkep şimdilik zehirli oluşu ve mükemmel görünmezliğe ulaşamaması sebebiyle hala gelişme aşamasında. Bilim insanlarının bu maddeyi daha güvenli hale getirme çalışmaları sürüyor. Çalışmalar tamamlandığında görünmez mürekkep, gizli notları daha güvenli iletme aracı olarak kullanılabilir. Ayrıca sahte paraları tespit etmede de yine bu mürekkep türüne başvurulabilir. Tabii ki sınavlarda kullanma ihtimali de öğrenci arkadaşlarımızın mutlaka aklına gelmiştir. Ancak mürekkep yaygınlaşırsa bu konuda da önlem alınır, bizden söylemesi.

YORUMLAR