Bilim İnsanları Yaşlanmayı Geciktirmenin Yolunu Buldu!

Bilim İnsanları Yaşlanmayı Geciktirmenin Yolunu Buldu!

Exeter ve Brighton Üniversitelerindeki bilim insanları, tüm dünyayı heyecanlandıran bir keşfe imza attı. Hücreler üzerinde çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları, yaşlanmayı geciktirmenin bir yolunu buldu.

1850’lerde ABD’de ortalama ömür sadece 40 yaştı, bugün ise 78 yaş. Son dönemlerdeki tıp araştırmaları insan ömrünün daha da uzayabileceğine dair umutları artırıyor.

Bununla birlikte bilim ve teknoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen, yaşlanmayı tamamen durdurabilecek bir formül henüz keşfedilmemişti. Fakat Exeter ve Brighton Üniversitelerindeki araştırmacılar, bu alanda müthiş bir gelişmenin altına imza attı.
Yaşlanmış hücreleri tekrar gençleştirmenin bir yolunu bulan araştırmacılar, bu buluşun insanların yaşlanma sürecini tamamen değiştireceğini düşünüyor.

Deneyleri gerçekleştiren ekipte bulunan Doktor Eva Latorre, “Deneyi bir kaç kez tekrarladık ve sonuç her zaman aynı oldu. Sihir gibiydi… Yaşlı hücreler yalnızca gençleşmiş görünmüyorlardı aynı zamanda tekrar gençmiş gibi davranıyorlardı” ifadelerini kullandı.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Profesör Lorna Harries, “Yaşlı hücreleri bir kısım moleküllerle beslediğimizde, hücrelerin yapılarının bazı gençlik özelliklerini yeniden kazandığını gördük. Şimdi elde ettiğimiz bulguların üzerinde daha fazla çalışma yürütüp bu araştırmanın bütün potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz.” diye konuştu.

Tıp alanındaki diğer gelişmelerle birleştiğinde gelecekte bizi nelerin beklediğini tahmin etmek zor. Uzmanlar, 1970 ve sonrası doğan insanların en az yüzde 10 unun 100 yaşını göreceğini söylüyor.

YORUMLAR