Bilirkişi Olmak İsteyenlere e-Devlet Kolaylığı

Bilirkişilik Başvuruları e Devletten Yapılacak 1

Adalet Bakanlığı, bilirkişilik hakkında bir takım yeni düzenlemeler yaptı. Yapılan çalışmaya göre, bilirkişi olmak isteyenler başvurularını artık e-Devlet üzerinden yapabilecek.

Bilirkişilik Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından, bu alandaki eğitimler zorunlu hale getirilmişti. Eğitimlerini tamamlayan 28 bin 848 bilirkişi, 1 Ocak'tan itibaren göreve başladı. Çözümü uzmanlık, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda bu bilirkişilere danışılarak konu hakkında görüşleri alınacak. Bilirkişiliği kurumsal bir yapıya kavuşturmayı, yargılamada etkin ve verimli bir kurum haline getirmeyi amaçlayan Bilirkişilik Daire Başkanlığı, 9 Mart 2018 tarihinde uzmanlık alanlarına göre aranacak nitelikleri yayınlamıştı. Bu kapsamda yeni başvuru süreci de başlatılmış oldu.

Tarım gibi alanlardan, nitelikli hesaplamalar gerektiren daha detaylı alanlara kadar 65 farklı uzmanlık alanı için başvurular alınacak. Bilirkişi olarak görev yapmak isteyenler 5 Kasım’dan itibaren e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Adaylar, e-Devlet’te Adalet Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler bölümünden UYAP Bilirkişi Portal Girişi’ni seçecek. Daha sonra burada elektronik imza veya mobil imza ile giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 5 Kasım’da başlayacak olan başvurular, 30 Kasım 2018’e kadar yapılabilecek.

Bilirkişilik Başvuruları e Devletten Yapılacak 2

Başvuruların değerlendirilmesi, Bilirkişilik Bölge Kurulları tarafından yapılacak. Bilirkişi listeleri bölge kurulları tarafından oluşturulacak ve bu listelere kaydedilenler, 31 Ocak 2019'da Bilirkişilik Daire Başkanlığı’nın ve bilirkişilik bölge kurullarının internet sitelerinden duyurulacak. Başvuruları olumlu sonuçlananlar, kendilerine verilecek olan yetki belgeleriyle birlikte 3 yıl boyunca bilirkişi olarak görev yapabilecek.

Halen görev yapmakta olan ve mevcut bilirkişi listelerinde kayıtlı olan bilirkişilerin ise tekrar bilirkişilik başvurusu yapmalarına gerek olmadığı, çünkü bu kişilerin 3 yıl boyunca listelerde yer alacağı açıklandı.