Bilişim Sektörü Dövizle Sözleşmeye Devam Etmekten Yana

Bilişim Sektörü, Dövizle Sözleşmeye Devam Etmekten Yana

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, sözleşmelerde Türk Lirası kullanılmasına ilişkin karardan bilgi teknolojileri sektörünün muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Son dönemde artan döviz kurları nedeniyle emlak sektöründeki kiralama ve satış işlemlerinin Türk Lirası ile yapılması kararlaştırılmıştı. Benzer bir adımın diğer sektörlerde de atılıp atılmayacağı büyük bir merak konusu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, bilgi teknolojileri sektörünün, alım satım sözleşmelerinde Türk lirası kullanılmasına yönelik karardan muaf tutulmasını istedi. Söz konusu durum nedeniyle 15 bin civarındaki bilgisayar bayisinin geleceğinden endişe duyduklarını söyleyen Aktepe, alım satım sözleşmelerinde Türk lirası kullanılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın söz konusu ürünlerin Türkiye'ye getirilmesinde sorunlar doğuracağını ifade etti.

Döviz olan fiyatların anlık geçerli kura göre Türk Lirası’na çevrildiğine vurgu yapan Aktepe, şöyle konuştu:

“Bu durum her kur değiştiğinde binlerce üründen oluşan fiyat listelerinin yenilenmesine ve müşterilere uzun süreli fiyatlar verilememesine yol açıyor. Vadeli alımlar için anlık finansal maliyetler de fiyatlara ekleniyor. Bunun sonucunda ticaretin doğal akışına uymayan bir karmaşa ve hantallık oluşuyor. Kurdaki ve finansal maliyetlerdeki anlık değişimlerin, zaman içinde fiyatları şişirmesi ve enflasyon artışına sebep olması gibi bir sonuç doğuracağını düşünüyoruz”