Bill Gates’in Ctrl-Alt-Del Nefreti Hala Geçmemiş

Bill Gates’in Ctrl-Alt-Del Nefreti Hala Geçmemiş

Windows bilgisayarınız donduğunda yaptığınız ilk iş nedir? diye sorsam, hep bir ağızdan Ctrl-Alt-Del kombinasyonu çıkar. Büyük ihtimalle demiyorum, çünkü istisnasız olduğunu biliyorum. Hayat kurtarıcı bu eylem hakkında iyi düşüncelere sahip olmayan biri var. Bu kişi, Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates’ten başkası değil. 

Gates, hiçbir zaman Ctrl-Alt-Del’in hayranı olmadığını söyledi. Belki de Gates’in bilgisayarı donmadığı için olabilir, emin değilim. Şaka bir yana Bill Gates, 2013’teki konuşmasında bu kombinasyonu bir ‘hata’ olarak adlandırmış ve bu işlev için tek bir tuşun yeterli olması gerektiğini söylemişti.

Gates, “IBM klavye tasarımını yapan adam bize bu tuşu vermek istemedi” diyerek, hoşnutsuzluğunu bir kez daha dile getirdi. Bill Gates'in söylediğine göre; IBM mühendisi David Bradley, klavyenin uzun bir sürecin parçası olduğunu ve küçük ayrıntılarda boşa zaman harcamanın yersiz olduğunu belirtmiş.

Habersiz olanlar için Ctrl-Alt-Del, Windows'ta yaptığınız bir işlemi kapatmak için kullanılır ve genellikle sistem donduğunda bu kombinasyona başvurulur. Kısacası Ctrl-Alt-Del, bilgisayar başında kafayı yememek için kullanılan oldukça faydalı bir kombinasyon.

Kombinasyon ilk başta IBM programcıları tarafından kullanılıyordu. Bir tasarım anlaşmazlığı sonrasında ortaya çıkan tuş kombinasyonu tarihin en çok bilinen komutu oldu. 

YORUMLAR