Bill Gates'in Paralarıyla Kondom İcat Ettiler

Bill Gates'in Paralarıyla Kondom İcat Ettiler

Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın desteklediği bilim insanları, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyen ve istenmeyen gebelikleri azaltan yeni bir kondom icat etti.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates tarafından 2000 yılında kurulan vakıf, milyonlarca insana yardımcı olmak için dünyanın dört bir tarafında faaliyet gösteriyor.

Bulaşıcı hastalıklar, açlık, çocuk hakları ve eğitimde fırsat eşitsizliği gibi dünyadaki kritik problemlerle mücadele eden vakıf, birçok kuruluşla işbirliği içinde çalışıyor.

Royal Society Open  dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından fonlanan bir grup bilim insanı, kendi kendini yağlayan bir kondom icat etti. Bu özelliği sayesinde cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve istenmeyen gebelikleri önleyen kondom, kaygan yapısını uzun süre muhafaza edebiliyor.

Yüksek kaliteli hidrofilik polimer malzemeden üretilen kondom, normal kondomlara kıyasla çok daha rahat bir kullanım sunuyor.

Boston Üniversitesi'nden Araştırmacı Prof. Mark Grinstaff, BBC 'ye verdiği demeçte, “Kondom, vücut ısısıyla temas ettiğinde kendi kendini yağlıyor. Ayrıca uzun bir süre kayganlığını korumayı başarıyor, ancak kondomu diğer markalara kıyasla ne kadar iyi performans verdiğini tam olarak anlamak için daha fazla test yapmamız gerekiyor”  ifadelerini kullandı.

Prof. Grinstaff, çiftlerle yapılan klinik çalışmaların önümüzdeki yılın başlarında başlayabileceğini söylüyor. Öte yandan Boston Üniversitesi’nden bir girişim şirketi, ürünü ticarileştirmek için çalışmalara başladı bile.

Kondum şu ana kadar 33 erkek ve kadın üzerinde test edildi. Çalışmaya katılanların yüzde 43’ü kendi kendini yağlayan kondumun prezervatif kullanımını artıracağını ve bulaşıcı hastalıkları azaltabileceğini belirtti.