Bill Gates İnsan Dışkısından Üretilen Suyu Test Etti

Bill Gates İnsan Dışkısından Üretilen Suyu Test Etti

Microsoft'un kurucusu ve Windos'un yaratıcısı Bill Gates kişisel blog'unda, 'dışkıların üretim hattından ilerleyip, büyük bir kovaya dökülüşünü izledim. Oradan makinelere ilerleyen su, kaynatılıp, işlendi. Birkaç dakika sonra tadına baktığım ürün: Bir bardak içme suyuydu' dedi.

İçme suyu ihtiyacı, en başta Afrika olmak üzere yoksulluk sınırının altındaki milyarlarca kişi için hayati bir sorunteşkil ediyor. 

Bu durumun önemini ifade etmek isteyen Bill Gates, OmniProcessor adındaki yeni bir projeye dikkat çekmek için bizzat kendini denek olarak kullandı. Kurucusu olduğu Gates Vakfı’nın yoksullukla mücadele ve halk sağlığını koruma amaçlarıyla yürüttüğü çalışmaların bir parçası olarak, bu teknolojiyi deneyen Gates, sonuçtan memnun olduğunu blog’unda takipçileriyle de paylaştı. 

Gates, suyun kullandığı şişe suyları kadar lezzetli olduğunu ve ardındaki mühendisliği de gördükten sonra gönül rahatlığıyla her gün içebileceğini blogu'nda yazarak çalışmaları desteklediğin blogunda yazdı.

GatesNotes isimli blog’da tecrübesini paylaşan Bill Gates, dünyanın çoğu bölgesinde tuvaletlere erişimin de büyük sorun olduğunu yazarken, dünyada en az 2 milyar kişinin tesisatı olmayan, açıktaki tuvaletleri kullanıyor olmasına da dikkat çekti. Bu durumun dışkıların içme suyuna karışmasıyla sonuçlandığını anlatan Gates, iyi artırılmamış sudan kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar nedeniyle her yıl 700 bin çocuğun hayatını kaybettiğini de yazdı. 

Bill Gates Windows XP'yi Böyle Tanıtmıştı

Bill Gates ve Steve Ballmer'ı Hiç Böyle Görmediniz!

Bill Gates'ten Zuckerberg'in Buzlu Su Şovuna Cevap Geldi!

Bill Gates Yeniden Dünyanın En Zengini Oldu

YORUMLAR