Bill Gates'e Göre Xbox Kendisine Bir Hakaretmiş

Bill Gates'e Göre Xbox Kendisine Bir Hakaretmiş

Microsoft'un babası Bill Gates'in Xbox projesi kendisine ilk duyurulduğunda adeta cinnet geçirmiş olduğunu biliyor musunuz? Xbox'un yazılım devi Microsoft'un ürün yelpazesi içinde oldukça farklı bir yerde olduğu su götürmez bir gerçek. Windows işletim sistemini geliştiren Microsoft'un oyun sektörüne giriş yapması ve kendi oyun konsolunu üretmesi ise bir hayli radikal bir karardı. Bu kararın alınması sürecinde şirket içinde ciddi tatışmalar yaşanmış ve bu tartışmalarda Bill Gates adeta Xbox'ı yerden yere vurmuş. Xbox'un fikir babalarından olan Ed Fries'ın kendisiyle yapılan bir röportajda söylediği sözler işin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu bize gösteriyor. Bilindiği üzere ilk Xbox Windows işletim sistemi yerine kendi işletim sistemini kullanıyordu. Xbox'un fikir aşamasında olduğu bir toplantıda da konsolun bu özelliği masaya yatırılmış ve Bill Gates toplantıya katılmış. Fries'ın açıklamalarına göre yaşanan olaylar şu şekilde gerçekleşmiş:

"Bill içeri girdi, elindeki Powerpoint projemizi masaya fırlattı ve şunları söyledi: "Bu, bu şirkette yaptığım herşeye lanet olası bir hakaret" dedi. Ve toplantı bu şekilde başladı. "

Diğer Microsoft yöneticilerinin de söz almaya ve Bill Gates'i sakinleştirmeye çalıştıklarını ve Gates tarafından sertçe geri püskürtüldüklerini sözlerine ekleyen Fries, dönemin Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın da firmanın bu projeyle büyük miktarda zarara uğrayacağını düşündüğünü söylüyor. Fakat toplantının gidişatı Sony'nin toplantı gündemine dahil edilmesiyle tamamen değişmiş. Sony'nin yavaşça oyuncuların evlerine hakim olmaya başladığı ve bunun Microsoft'un istemediği bir durum olduğu vurgulanmış. Bu da Xbox'un piyasaya sürülmesinin sebebi olmuş.

Günümüze geldiğimizde ilk Xbox'ın, Xbox 360'ın ve Xbox One'ın oyun dünyasındaki yeri tartışılamaz. İyi ki Ed Fires ve ekip arkadaşları Bill Gates'i ikna etmeyi başarmış.

4K ve Sanal Gerçeklik Destekli Xbox One Resmileşti!

Xbox One S Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu!

YORUMLAR