Bill Gates'in MS-DOS'un Kaynak Kodunu Çaldığını İspat Edin, 200 Bin Doları Kapın

Bill Gates'in MS-DOS'un Kaynak Kodunu Çaldığını İspat Edin, 200 Bin Doları Kapın

Günümüzde Windows işletim sistemlerini kullanmadan önce bilgisayarlarımızda MS-DOS işletim sistemini kullanırdık. Aslında IBM PC'lerde kullanılmak amacıyla geliştirilmiş olan DOS işletim sistemi günümüzden 35 yıl önce, 1981'in Ağustos ayında kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Bu işletim sistemi üzerinde Duke Nukem 3D, Carmageddon, Blood, ilk Need for Speed ve FIFA oyunları, Volfied, DOOM, Wolfenstein, Prince of Persia, Quake gibi klasik oyunları oynama imkanı bulmuştuk. Microsoft sonradan MS-DOS altyapısını kullanarak Windows işletim sistemlerini geliştirmiş ve bilgisayarlar için yeni bir çağı başlatmıştı.

MS-DOS'un yayınlanmasının üzerinden tam 35 sene geçmiş olsa da halen bu işletim sistemini kullanmanız için geçerli bir sebebiniz var. Bu sebep de oldukça geçerli bir sebep, eğer MS-DOS içerisinde yer alan gizli bir komutu keşfederseniz tam olarak 200 bin dolar para ödülü sizi bekliyor.

Peki MS-DOS'da gizlendiği iddia edilen bu komut nedir? Söz konusu komut, MS-DOS işletim sisteminin kaynağı ile ilgili bilgi veren bir telif hakları bildirisini yazdıran komut. Bu telif hakları bildirisinin kaynağının Microsoft olmaması ise bir başka ilginç nokta.

Bill Gates'in MS-DOS'un Kaynak Kodunu Çaldığı İddia Ediliyor

80'li yılların başında Gary Kildall adlı bir yazılım geliştirici CP/M adlı bir işletim sistemi geliştirmişti. İddialara göre Bill Gates, MS-DOS işletim sistemi için CP/M'in kaynak kodunu çalmıştı. Bu iddia şu ana kadar kanıtlanmış değil; fakat bu iddiayı kanıtlayabilecek bir başka iddia mevcut. O da CP/M işletim sistemi içerisine yerleştirilen gizli bir telif hakkı bildirisi yazdırma komutunun var olduğu iddiası. MS-DOS işletim sisteminin ilk versiyonlarının karanlık köşelerinde bu komutun izlerinin sürülebileceğine dair bir inancın var olması para ödüllü bu yarışmanın düzenlenmesine kaynak olmuş.

Adli araştırmalar yapan yazılımları geliştiren bir firmanın kurucusu olan Bob Zeidman, birkaç sene önce yine bu amaçla geliştirilen bir yazılımla MS-DOS'u inceleyip bir CP/M klonu olup olmadığını araştırmış. Araştırma sonucunda ise benzerlikler keşfetmiş; fakat kesin bir delil elde edememiş. İşte bu noktada Bob Zeidman düzenleyeceği bir yarışmayla bu kanıtları ortaya çıkarmaya karar vermiş. Bob Zeidman, MS-DOS kaynak kodunda bu işletim sisteminin CP/M işletim sisteminin bir klonu olduğunu gösteren kesin bir kanıt bulan kişilere 100 bin dolar, Kildall'ın gizli telif hakkı bildirimini ortaya çıkaran kişilere ise ilave olarak 100 bin dolar daha ödeyecek.

MS-DOS içerisinde bu tür izlerin var olup olmadığı kesin olarak bilinemiyor. Bu nedenle bu yarışma boşa kürek çekmek anlamına da gelebilir; fakat iddialar doğruysa cebinize 300 bin - 600 bin TL civarında bir paranın geçmesi hiç de fena olmazdı.

YORUMLAR