HP, Geri Çağırma ve Değiştirme Programı Kapsamında Pilleri Ücretsiz Değiştirecek

HP, Geri Çağırma ve Değiştirme Programı Kapsamında Pilleri Ücretsiz Değiştirecek

Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu (CPSC), HP’nin dizüstü bilgisayarlarının çoğunluğunda bataryadan kaynaklı ısınma probleminin olduğunu onayladı. Peki hangi HP dizüstü modellerinde bu sorun yaşanıyor?

Bataryadan kaynaklanan aşırı ısınma sorunu sadece akıllı telefonların problemi olmadığı gibi bu sorunun getirisi olarak milyarlarca lira zarara uğrayan tek firma Samsung değil. ABD merkezli teknoloji dünyasının önemli isimlerinden HP’nin de başı şu sıralar bu sorunla büyük dertte.

100 binden fazla lityum iyon bataryalı dizüstü bilgisayarda aşırı derecede ısınma sorunu var. Yanık hatta yangın tehlikesi oluşturacak boyutta olması yüzünden toplanan bilgisayarların Mart 2013 ile Ekim 2016 arasında satılan modeller olduğu söyleniyor. HP Compaq, HP ProBook, HP ENVY, Compaq Presario ve HP Pavilion serisi modellerinden birine sahipseniz dikkatli olmanızda fayda var. Sorunlu bataryaların 6BZLU, 6CGFK, 6CGFQ, 6CZMB, 6DEMA, 6DEMH, 6DGAL ve 6EBVA barkod numarasına sahip olduğu HP tarafından açıklanmış. HP’nin geri çağırma ve değiştirme programı sayfasından indirebileceğiniz aracıyla da bilgisayarınızın güvenli olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

HP, söz konusu modellerin tümünde batarya sorununun yaşanmadığını altını çizerek belirtiyor. HP marka dizüstü bilgisayarınızın güvenlik durumunu barkod numarası ve modele göre adresinden kontrol edebilirsiniz.

HP'nin Konuya İlişkin Resmi Açıklaması:

“HP, bazı ülkelerin düzenleyici kurumları ile yapılan işbirliği kapsamında, 2016 Haziran ayında dünya genelinde uyguladığı “gönüllü geri çağırma ve değiştirme” programını 24 Ocak 2017 tarihinde, belirli bazı dizüstü bilgisayar pillerini kapsayacak şekilde genişlettiğini duyurmuştur. Bu geri çağırma, HP’nin Mart 2013 ile Ekim 2016 tarihleri arasında dünya genelinde satılan lityum-iyon pillere sahip dizüstü bilgisayarlarını kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde satılan HP dizüstü bilgisayarlarının yüzde 1’inden daha az kısmı, piller ile ilgili bu durumdan etkilenmiştir. HP, etkilenen bu pilleri ücretsiz olarak yenisi ile değiştirecektir. HP, müşterilerine “HP Battery Recall” sayfası üzerinden pillerinin bu programa dahil olup olmadığını kontrol etmelerini tavsiye etmektedir. http://www.HP.com/go/batteryprogram2016

Samsung Türkiye'den 'Note 7'ler Neden Patladı?' Açıklaması

YORUMLAR