BioNTech ile Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı Bu Dolaplarda Saklanacak!

BioNTech ile Pfizer'ın geliştirdiği aşılar nasıl saklanacak? Prof. Dr. Ceyhan, BioNTech ile Pfizer’ın koronavirüs aşısının saklanacağı dolapları gösterdi.

BioNTech ile Pfizer tarafından yeni tip koronavirüse karşı geliştrilen aşının yüzde 90 etkili olduğu açıklanmıştı. Peki, COVID-19 aşıları nasıl saklanacak? Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, BioNTech ile Pfizer’ın koronavirüs aşısının saklanacağı dolapları gösterdi.

BioNTech ile Pfizer’ın Koronavirüs Aşısı Nasıl Saklanacak?

Hacattepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, BioNTech ile Pfizer’ın koronavirüs aşısının saklanacağı dolapları gösterdi ve oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Çin aşısının inaktif aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Bu aşılar çok olay üretilir. Birçok ülke şu anda inaktif aşı üretmeye çalışıyor. Ancak bunların etkinliği canlı aşı ve teknoloji ile üretilen aşılardan düşüktür. Bunların depolanması, gönderilmesi, uygulanması daha kolaydır” dedi.

BioNTech ile Pfizer’ın koronavirüs aşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Genellikle sıcağa daha dayanıklıdır, ölü aşı olduğu için. Diğer taraftan Alman-Amerikan ortak yapımı olan aşıda ilk defa bir corona virüsü aşısında etkinlik rakamı telaffuz edildi. Bu aşının 1 haftalık gözleminden elde edilen sonuç, bunun en az 3 ay incelenmesi, beklenmesi lazım. Görülen o ki bu aşı daha etkin bir aşı. Fakat şöyle bir dezavantajı var; bu aşının depolanması için eksi 70 derece gerekiyor. Hiçbir ülkenin böyle bir hazırlığı yok” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan, “Milyonlarca kutu aşıyı depolayacağınız eksi 70 derece depolar yok ülkelerde. Bu demektir ki önce bu altyapının hazırlanması lazım, oldukça pahalı bir iş bu. Uç noktalara eksi 70 derecede göndermek daha zordur, onların sağlanması lazım, gidilecek yerlerdeki depolarda bu ortamın sağlanması lazım. Ama siz eksi 70 derecelik dolapları her yere dağıtamayacağınız için daha az merkezlerde uygulanacak demektir. Bu ciddi bir sorun, bunun aşılmasına çalışılıyor, süre çok kısa. Su çiçeği aşısında da böyle bir problem vardı; ama süre vardı ve birkaç sene içinde o aşı buzdolabında saklanabilir hale getirildi” ifadelerini kullandı.

Kendi hastanelerinde bazı çalışmalar için kullandıkları iki adet eksi 80 derecelik dolap olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bu 2 dolaba en fazla 1000 tane aşı koyabilirsiniz. Bizim bahsettiğimiz milyonlarca kutu aşı, birçok yerde 1 tane bile yok eksi 70 derecede dolap; bunların fiyatları da yüksek. Bu aşıyı yapacaksanız başka çare yok; bu altyapının oluşturulması parasını verirseniz mümkün. Tabi birden bire eksi 70 derecelik dolabı elde edemeyebilirsiniz.”

“Bu Amerika ve Almanya’nın ürettiği aşı sentetik bir biyolojik madde; onlar düşük derece ısılarda çok çabuk bozulabiliyor. Çok büyük merkezlerde araştırma amaçlı kullanılan dolaplar var; ama onlar aşı amaçlı kullanılmıyor, zaten başka amaçlarla doludur. Çin aşısı çok kolay saklanıyor. Diğer aşı için ön şart saklama koşulunu elde etmeniz, eksi 70 derecelik dolabınızın olması.”

Koronavirüs Aşısı Ne Zaman Uygulanacak?

Prof. Dr. Ceyhan, “O altyapının hazırlanıp, bu aşının uygulanması, nereden bakarsanız bakın 5-6 aydan önce olması mümkün değil. Aşılamada bir umut ışığı açısından baktığınız zaman aşılması gereken bir adım aslında. Neticesinde önce aşıyı bulacaksınız, bunun çalışmasını yapacaksınız, bu noktaya gelinmesi son derece önemli. Bundan sonra 2 önemli nokta daha var” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Birincisi bireysel koruma için belli sayıda aşının yapılması. Burada halk yanlış anlıyor, bireysel aşılama başladığında ne salgın etkilenecek bundan ne aşıyı yaptıranlar maske ve mesafeden kurtulacak. Çünkü yüzde 100 etkili aşı yapmadığınız sürece ve aşıyı yaptıran kişilerin bu hastalığı taşıyıp başkalarına bulaştırmayacağını anlayana kadar herkes aşılananlar dahil maske, mesafe kuralları ile yaşayacak. Belli bir süre biz bu koruyucu önlemler ile yaşamaya devam edeceğiz” ifadelerilerine yer verdi.

Gönüllüler Anlattı: Pfizer Aşısının Yan Etkileri Neler?
Bilim

Gönüllüler Anlattı: Pfizer Aşısının Yan Etkileri Neler?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın koronavirüs aşısının geçtiğimiz günlerde yüzde 90 etkili olduğu duyurulmuş ve tüm dünyanın umut ışığı olmuştu.

YORUMLAR