Bir Bilim Kurgu Fantezisi Daha Hayatımız Giriyor!

Bir Bilim Kurgu Fantezisi Daha Hayatımız Giriyor!

Avustralyalı ve Çinli bilim insanları genellikle bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumu dünyanın en ince hologramını ürettiler. Bu tip hologram teknolojisi, her bilim kurgu klasiğinde mutlaka kullanılan bir teknoloji.

Popüler bir teknoloji yayını olan Science Daily'de yer alan habere göre, Royal Melborne Teknoloji Üniversitesi (RMIT) Üniversitesi ve Pekin Teknoloji Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen çalışmada, 3B gözlük takmadan rahatça görülebilen, saç telinden bin kat ince nano-hologram üretildi.

Ortak çalışmada imzası olan Çinli bilim insanı Prof. Min Gu bu gelişme hakkında, "Hologram sistemini günlük hayatta kullanılan cihazlara entegre etmek, bu cihazların ekran boyutlarını önemsiz kılacak. Üç boyutlu hologram teknolojisi, tıbbi teşhis cihazları, eğitim, veri depolama, savunma ve siber güvenlik gibi birçok alanda kullanılacak. Yaptığımız çalışma, bu alanlardaki devrime yönelik atılmış çok önemli bir adım." açıklamasını yaptı.

Yeni teknolojini prensiplerini, "Bu çalışmanın bir sonraki adımı, üç boyutlu hologram görüntülemeyi sağlamak için LCD ekranın üzerine yerleştirilebilecek bükülmez bir film üretmek olacak." şeklinde açıklayan teknolojik takım, nano hologramın piksel boyutlarını 10 kat daha küçültmeyi hedefliyor.

Bu yeni teknolojik atılımın akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlarda üç boyutlu hologram teknolojisine de kapı araladığını savunuyorlar.

Hatırlarsanız süper çözünürlüklü hologramlar uzun bir süredir Hollywood yapımı birçok film de boy göstermişti, bunlar arasında Ghost in the Shel ve Back to the Future, Blade Runner ve Star Wars gibi kült filmleri saymak mümkün.

Yapay Zekaların Hologram Şeklinde Olmasını İster misiniz?

+18 Hologram İçerikler Artık Mobil Cihazlarda

Telefonlar ve Tabletler İçin 3 Boyutlu Hologram Teknolojisi Geliştirildi

YORUMLAR