Bir Kuyruklu Yıldızda Yaşam İzlerine Rastlandı, Bilim İnsanları İkiye Bölündü

Bir Kuyruklu Yıldızda Yaşam İzlerine Rastlandı, Bilim İnsanları İkiye Bölündü

Bilim insanlarına göre, uzay aracı Philae'nin indiği Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldız, dünya dışı yaşama ev sahipliği yapıyor olabilir.

NASA bilim insanları, kuyruklu yıldızın buzlu yüzeyi altında mikroorganizmaların yaşadığını, eksi 40 derecede yaşayan bu mikroorganizmaların kuyruklu yıldızın yerkabuğu altında faaliyet göstermeye devam ettiğine inanıyorlar. Bu görüşler kuyruklu yıldızın yüzeyine yerleşmiş olan Philae araştırma uydusundan gelen verilerle de destekleniyor.

Philae araştırma uydusu, Rosetta'dan ayrıldığından beridir dev kuyruklu yıldızın yüzeyinden virüse benzer tuhaf organik maddeler topluyor. Uzay aracı, geçtiğimiz Kasım ayında, kendisini taşıyan Rosetta uydusundan ayrılmış ve kuyruklu yıldıza inmişti.

Uzun bir süre boyunca gölgede mahsur kalan Philae, güneş göremediği için kendini şarj edemeyerek karanlığa gömülmüştü. İndikten kısa süre sonra uyuya kalan Philae Haziran ayında uykusundan uyanarak çalışmalarına kaldığı yerden devam etmeye başlamıştı. Aşağıdaki resim Philae'nin Rosetta uydusundan ayrılarak kuyruklu yıldıza yaptığı yolculuğu temsil ediyor. 

Yeni gelen bulgular her zaman olduğu gibi bilim insanlarını ikiye bölmüş durumda. Bir grup yaşam kanıtı bulduklarını savunurken, diğer bir grup ise evrende karbon temelli her yapının içinde mutlaka bu tür moleküler yaşam örnekleri olabileceğini, bunların yaşam kanıtı olarak abartılmaması gerektiğini savunuyorlar. 

Nasa Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

NASA Güneş Patlamalarını 5 Yıl Boyunca Kaydetti

NASA Uzayda Bir Smiley Görüntüledi

YORUMLAR