Bir Vatandaş 35 Bin TL Harcayarak 25 Yılda 850 Cep Telefonu Biriktirdi

Bir Vatandaş 35 Bin TL Harcayarak 25 Yılda 850 Cep Telefonu Biriktirdi

Samsun'da yaşayan bir vatandaş 25 yıldır cep telefonu biriktiriyor. Koleksiyonun içerisinde pek çok cihaz yer almakta.

Dünyanın En Eski Cep Telefonları Bile Var

Tamirci dükkanı işleten Adnan Alparslan, 35.000 TL harcayarak 850 adet cep telefonu topladı. Adnan Alparslan yaptığı açıklamada gençlerin, geçmişte kullanılan cep telefonlarını görmesini istediğine vurgu yaptı ve şunları söyledi:

"Zaman içinde bu koleksiyon oluştu. Vatandaşlar, eş dost telefon getirmeye başladı, ben de bunun bir koleksiyon olabileceğini düşündüm. Gençlerin, geçmişte kullanılan cep telefonlarını görmesini ve o zamanın teknolojiyle, günümüz teknolojini kıyaslamasını istedim. Bu koleksiyon için yaklaşık 35 bin lira para harcadım. Aslında halen telefon almaya devam ediyorum, koleksiyonda 850 tane cep telefonu var ama birkaç tane eksik parçam var, onları da bulmaya çalışıyorum.

Samsun'da yaşayan bir vatandaş 25 yıldır cep telefonu biriktiriyor.

Dünyada kullanılan ilk cep telefonu, Türkiyede kullanılan ilk cep telefonu, dünyanın en ağır cep telefonu ve ilk dokunmatik cep telefonu koleksiyonda mevcut. Dükkana gelen vatandaşlar, bu telefonları görünce Ne kadar değişik bir cep telefonu, bunu nasıl kullanmışlar şeklinde tebessümle tepki veriyor. Eski cep telefonlarının yüzde 90u bu koleksiyonda var. Almış olduğumuz bu telefonların her birinin de farklı farklı hikayeleri var. Yaklaşık 20 yıl önce bu telefonları kiralıyorduk.

Bir Vatandaş 35 Bin TL Harcayarak 25 Yılda 850 Cep Telefonu Biriktirdi11

Müşterilerimizin büyük çoğunluğunu askerler oluşturuyordu. Yaklaşık 100 asker, cep telefonu kiralamak için dükkanın önünde sıraya girerdi. Hafta sonları cep telefonlarını alıp, aileleriyle ve sevdikleriyle görüşürlerdi. Bu koleksiyon benim için çok değerli ve asla satmayı düşünmüyorum. Birçok kişi bu koleksiyonu istedi ama vermedim. Hedefim ise daha da biriktirmek, daha güzel bir koleksiyon oluşturmak"

Sizler Adnan Alparslan'ın telefon koleksiyonu hakkında neler düşünüyorsunuz? Hemen aşağıda yer alan yorumlar bölümünden görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın! 

YORUMLAR