Bir WordPress Açığı Neredeyse İnternetin Yüzde 25'ini Çökertecekti

Bir WordPress Açığı Neredeyse İnternetin Yüzde 25'ini Çökertecekti

Dünyanın en çok kullanılan internet sitesi alt yapılarından bir tanesi olan WordPress'te hiç beklenmedik bir açık ortaya çıktı. Uzmanlara göre bu açık hemen kapanmasa, hackerlar internetin yüzde 25'ini çökertebilirlerdi.

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir. Açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılan WordPress, kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilmenize ve sitenizi yayınlayabilir hale getirmenizi sağlıyor. Bu sebeple birçok internet sitesi kolay kurulumu ve kullanımı sebebiyle WordPress'i tercih ediyor ve bu sistem tercih ediliyor. Kullanımı oldukça yaygın olan bu sistemin açıklarını engellemek için kullanılan uzaktan tespit sunucusunun geçtiğimiz günlerde büyük bir açık taşıdığı fark edildi.

WordPress, 2013 yılından bu yana uzaktan güncelleme sunucu sistemi ile sistemdejki açıkları tarıyor ve bulunan açıklar bu sunucu sistemi üzerinden kapatılıyordu. Bu sunucu üzerinde bulunan bir açıkla birlikte hackerlar, yazdıkları zararlı yazılımı sunucuya yükleyebiliyor ve bunu bütün WordPress kullanıcılarına bir güncelleme gibi gönderebiliyordu. Haliyle bütün kullanıcılar bunu sistemsel bir güncelleme olarak sitelerine yüklediklerinde, internetin yaklaşık yüzde 25'i zararlı yazılıa maruz kalmış olacaktı. Fakat açığın hemen kapatılması sebebiyle şu an bu sistemi kullanan internet siteleri bir risk taşımıyorlar. 

Wordpress Blogunuzu Spamlardan Nasıl Korursunuz?

Birbirinden Şık 9 WordPress Teması

WordPress Sitelerinizi Hızlandıracak 12 Eklenti

YORUMLAR