Bir Yarışta İnsana Kaybeden Sportif Robotun İntikamı Acı Oldu

Bir Yarışta İnsana Kaybeden Sportif Robotun İntikamı Acı Oldu

Yapay zekanın ve insanların işlerini ellerinden alacak robotların sıkça konuşulduğu şu günlerde, insanların robotlara üstün geldiği durumlar görmeye alışık değiliz. Baylor Üniversitesi'nin robotik çalışmalarından bir örnek ise, bir insana kaybeden robotun intikamının nasıl olacağını bizlere gösteriyor.

Baylor Üniversitesi'nin Amerikan Futbolu Takımı, yaptığı çalışmalar sırasında sık sık teknolojinin nimetlerinden yararlanıyormuş (Türkiye'deki kulüplere duyurulur). Bu bağlamda, sahada robotlar bulundurmaya yabancı olmayan takımın, oyuncuların eğitilmesine yardımcı olmak için bu mücadele robotlarını kullandığını öğrendik. Üniversitenin atletizm koçu Sean Padden, bu mücadele robotlarından birini sahaya çıkardı ve eğlenceli bir yarışa imza attı. Yenilmeyi hazmedemeyen robotun intikamı ise acı oldu:


Videoda görüldüğü üzere, Padden yarışı kazanırken robot son anda bir manevra yapıyor ve koçu anında yere indiriyor. Bu durum rastgele bir davranış olarak görüldü ve kahkahalarla izlendi. Ancak Padden, "Makinalar adil dövüşmeyecek, hazır olsak iyi olur" diyerek sosyal mesajı vermeyi de ihmal etmedi.

Yeni Geliştirilen Naylon Kas Yapısı, Robot Teknolojisinde Devrim Yaratacak

Bırakın Pizzalarınızı Robotlar Hazırlasın!

YORUMLAR