Bir Zamanlar Facebook’a Rakip Olarak Kurulan Path Kapatılıyor

Sosyal Ağ Path Kapatılıyor

2010 yılında Facebook’a rakip olarak kurulan mobil sosyal ağ Path, kullanıcılarına veda etmeye hazırlanıyor. 1 Ekim’de AppStore ve Google Play Store’dan kaldırılacak olan uygulama 18 Ekim’de kapatılacak.

Eski Napster ikilisi Dustin Mierau ile Shawn Fanning ve eski Facebook Ürün Müdürü Dave Morin ortaklığıyla 2010 yılında kurulan Path, Facebook’a alternatif ve bir rakip olarak sosyal ağ ekosisteminde yerini almıştı. Facebook’tan farklı yan özellikleri ve görsel farklılıklarıyla dikkat çeken Path, ilk başlarda kullanıcı başına 50 arkadaş sınırı uygularken, zamanla bu sınırlamayı 150’ye ve ardından da 500’e çıkarmıştı.

Path, kuruluşundan birkaç ay sonra Google’dan 100 milyon dolarlık bir satın alma teklifi almış ancak bu teklifi kabul etmeyip yoluna devam etme kararı almıştı. Şirket zamanla Index, Kleiner Perkins ve Redpoint gibi Silikon Vadisi'nin önde gelen isimleri dahil olmak üzere yatırımcılardan 70 milyon dolar toplamıştı. Hatta şirket zirve dönemlerinde 50 milyon kullanıcıya ve 500 milyon piyasa değerine ulaşmıştı.

Zaman içerisinde Facebook’un Path’e özgü bazı özellikleri kopyalayarak gelişmesi ve her geçen gün daha popüler hale gelmesiyle Path için işler bir hayli zorlaştı. Sürekli olarak kullanıcı kaybeden ve giderek küçülmeye başlayan şirketin, şu anda gelinen noktada 1,5 milyar aktif kullanıcıya ulaşan Facebook ile rekabet edebilmesi artık neredeyse imkansız hale geldi.

Gün geçtikçe kullanıcılarını ve kullanıcı verilerini kaybetmesinin yanı sıra çalışanlarını da kaybetmeye başlayan Path, şirketin kapatılması tehlikesine giderek yaklaşıyordu. Path Talk isimli yeni bir uygulama çıkaran ve işletmelerle kullanıcıları birbirine bağlamayı hedefleyen şirket, maalesef ki bu alanda da beklediği başarıyı yakalayamadı.

Kore’nin mesajlaşma ve internet devi Kakao, 2015 yılında Path uygulamasını satın aldı. Ancak Path’ın gerilemeye devam etmesi ve bu durumun bir türlü önlenememesi sonucunda Kakao, Path uygulamasının kapatılması yönünde karar aldı. Şu sıralar hala aktif olan Path uygulaması 18 Ekim’de kapatılacak. Kullanıcılar isterlerse 18 Ekim’e kadar verilerinin bir kopyasını indirebilirler.