Birçok Arı Türü Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Arasına Eklendi!

Birçok Arı Türü Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Arasına Eklendi!

Bilim insanları, Hawaii’de yaşayan tam 7 arı türünün nesli tükenmekte olan canlılar arasına eklendiğini açıkladı.

Küresel ısınmadan dolayı canlıların yaşam şekilleri değişiyor. İnsanlar bu değişimden şimdilik neredeyse hiç etkilenmiyor fakat aynı durum, bizler için son derece faydalı olan arılar için geçerli değil.

Amerikalı bilim insanları, Hawaii’de bulunan tam 7 arı türünün resmi olarak nesli tükenmekte olan canlılar arasına eklendiğini açıkladı. Hylaeus anthracinus, Hylaeus longicepsHylaeus assimulansHylaeus facilisHylaeus hilarisHylaeus kuakea ve Hylaeus mana olarak isimlendirilen türler, adanın kıyılarından iç kesimlerine kadar uzanan birçok yaşam alanına sahipler.

Arı türlerinin sayılarını yeniden artırabilmesi için gerekli önlemlerin alınacağını duyuran hükümet sözcüleri, US Fish and Wildlife Service’ün de yardımcı olacağını belirttiler.

Birkaç sene önce başlayan toplu arı ölümlerine neyin neden olduğu hala açıklanamıyor. Bilim insanları, doğadaki ve atmosferdeki değişimlere bağlı olarak arıların ölmeye başladığını düşünüyorlar ancak bunu durdurmak için ne yapabileceklerini bilmiyorlar. Tek bildiğimiz şey, eğer arılar bu hızla yok olmaya devam ederlerse besin piramidinin en alt katmanında bulunan bitkilerin üreme hızı ve sayısı çok büyük oranda azalacak

Bilim Adamları Yanlışlıkla Batarya Ömürlerini Uzattı

Bilim ve Teknoloji Hakkında Dudağınızı Uçuklatacak 30 Şaşırtıcı Bilgi

YORUMLAR