Biri Hızlı Tren mi Dedi? Japon Maglev Saate 585 km’yi Devirdi

Biri Hızlı Tren mi Dedi? Japon Maglev Saate 585 km’yi Devirdi

Japon Maglev Hızlı Treni (Shikansen) 2003 yılında yaptığı saate 577 km’lik kendi rekorunu, saatte 585 km yaparak kırdı.  Manyetik bantlar üzerinde giden tren dünyanın en hızlı toplu taşıma aracı.

Japon Maglev Hızlı Treni (Shikansen) ya da diğer adıyla Japon Mermisi, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı yeni motor ve güç aksamları deneyinde kendi rekorunu kırdı. Deneme sırasında trenin içinde bulunan 29 mühendis son derece hassas testler de yaptılar.  Japonya Demir yolları Müdürlüğü çok yakında trenin saatte 600 km sınırını geçebileceğini düşünüyor. 2027 yılında tüm Japonya’da manyetik bantlar üzerinden toplu taşımacılık yapmaya başlayacak olan Maglev’lerin güvenlik nedeniyle sadece 500 km sürat yapmalarına izin verilecek.

Bu şartlar altında bile Japonya’nın bir ucundan bir diğer ucuna 40 dakikada varacak olan Maglev’ler, bugün aynı hatta giden hızlı trenlerin 2 misli sürat yaparak bu süreyi yarıya indirmiş olacaklar. Bugün japonya'da hizmet veren trenleri, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bugün normal raylar üzerinde çalışan Japonya Hızlı Trenleri saatte 240 -250 kilometre yapıyorlar. 

Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilen Pilli Roketi Uçuşa Hazır

Çalışırken Denize Çakıldı

Intel'in Robot Örümcekleri Hareketlerle Kontrol Edilebiliyor

YORUMLAR