Birleşmiş Milletler, İlk Uzay Görevini 5 Yıl Sonra Gerçekleştirecek

Birleşmiş Milletler, İlk Uzay Görevini 5 Yıl Sonra Gerçekleştirecek

Uzun süredir dünyadan uzay araştırmaları yapan Birleşmiş Milletler, uzaya göndereceği ilk aracın fırlatılması için tarih verdi. Dün gerçekleşen Uluslararası Uzay Konferansı'nda açıklanan yeni görev 5 yıl sonra gerçekleştirilecek.

Uzaya yönelik çalışmalarını sessiz sedasız yürüten Birleşmiş Milletler, sonunda uzaya göndereceği ilk uzay aracı için tarih verdi. Uluslararası Uzay Konferansı'nda verilen tarihte Sierra Nevada'nın Dream Chaser aracının uzay görevi için kullanılacağı söylendi. Buna göre 2021 yılında Dream Chaser yörünge uçuşu için fırlatılacak. Dream Chaser küçük kanatlı yapısı sayesinde tekrar kullanılabilir olarak tasarlandı. 

Geçtiğimiz Haziran ayında Birleşmiş Milletler ile Sierra Nevada arasında imzalanan bir anlaşma ile Birleşmiş Milletler'in uzay görevlerine başlayacanın sinyalleri verilmiş, ancak herhangi bir detay paylaşılmamıştı. Öte yandan uzay görevi 5 yıl sonra gerçekleştirilecek olsa da hala projeye maddi destek verecek "büyük sponsorlar" aranıyor. Görevi hangi ülkenin finanse edeceği konusunda net bir sonuca varılamamış olsa da Birleşmiş Milletler, 5 yıl sonra uzay görevini başlatmaya kararlı görünüyor. Bu arada 2019 yılında Dream Chaser ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na deneme uçuşu gerçekleştirilecek.

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor, Çok Yakında Uzayı Biz de Keşfedeceğiz

Stephen Hawking İnsanlığın Geleceği İçin Yatırım Yapıp Uzaya Açılmak Lazım Dedi

YORUMLAR