Bitcoin'e Dişli Bir Rakip Geliyor: Maliyetler Çok Ucuzlayacak

Kripto para üretimi yapan kişilerin sıklıkla en çok dile getirdiği konulardan birisi de üretim esnasında yaşadıkları zorluklardır. Hem enerji hem de maddi açıdan büyük kayıplar yaşatan Bitcoin üretimi, yerini başka bir alternatife bırakabilir. İşte haberimizin detayları.

Kanada merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma kurulu olan Distributed Computing Lab (DCL), son dönemlerde kripto para alanında ciddi çalışmalar yapıyor. Çalışmalar yapan bir ekibin başında yer alan Profesör Rachid Guerraoui ve ekibi, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'e karşı önemli bir alternatif yarattıklarını iddia etti.

Bitcoin alternatifi çok daha ucuz olacak

Bitcoin'in çıkış felsefesi diğer oyunculara güvenmeme üzerine kurulu. Kanadalı araştırmacılar ise bunu tam tersine çevirmek istiyor.

Bitcoin oyundaki herkesin suçlu olduğu üzerinden varsayımda bulunuyor ve öyle davranıyor. Bitcoin kripto para biriminin aynı anda iki yerde birden kullanılmasını engellemek için onları birer suçlu gibi görüyor. Ancak Kanadalı grup, bunun tam tersini yani herkesin suçsuz olduğunu varsayıyor.

Bu yeni sistemde birbirlerine para akışında bulunan kişilerin, iletişime açık olmaları gerekiyor. Adeta bir mail sistemi gibi düşünülebilecek bu yeni kripto para biriminde, her iki tarafından suçsuz olduğu varsayılıyor. Oyundaki güvenilir kişiler kripto para biriminin aynı anda iki yerde birden kullanılmadığını göstererek güven sağlıyor.

Tartışmalara ve soru işaretlerine son derece açık olan bu yeni sistem, 2020 yılının sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Kanadalı araştırma ekibi eğer başarılı olurlarsa Bitcoin'e çok güçlü bir rakip geliyor diyebiliriz. Peki sizce bu sistem gerçekten işleyebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.