Bitcoin Hakkında Kritik Açıklama

Bitcoin Hakkında Kritik Açıklama

Son dönemin popüler yatırım aracı Bitcoin hala tartışılmaya devam ediyor. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalan Ölmezoğulları, Bitcoin'i "fantezi" bir işlem olarak gördüğünü söyledi.

200 milyar doları aşan kripto para piyasasının ağırlık merkezini şüphesiz Bitcoin oluşturuyor. Hemen hergün çeşitli konularda haber olmayı başaran popüler kripto para birimi, bu sefer de Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalan Ölmezoğulları'nın gündeminde.

Ölmezoğulları, özellikle küçük yatırımcıların Bitcoin'den uzak durması gerektiğine ve söz konusu kripto para biriminin hiçbir devletin güvencesinde olmadığına dikkat çekti.

Bitcoin'in hızlı bir şekilde değer kazanmasının spekülatörlerin dikkatini çektiğine işaret eden Nalan Ölmezoğulları, “Türkiye'de de bu uygulamaya ciddi bir talep var. Alım-satım siteleri oluşturuldu. 2013 yılında BDDK'nın yayınladığı bir bildiri vardı. Bu konuda yatırımcıları uyarıyordu" derken, birkaç gün önce Merkez Bankası'nın yaptığı Bitcoin açıklamasına dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı konuşmasında, TCMB olarak dijital paraları yakından izlediklerini ve iyi tasarlandıkları takdirde finansal istikrara katkı sağlayabileceklerini belirtmişti.

Bitcoin Riskli Bir Yatırım

Çetinkaya'nın Bitcoin hakkındaki yorumlarını, Türkiye'deki kripto para piyasasının daha da büyüyeceğinin işareti olarak algıladığını söyleyen Ölmezoğulları, buna rağmen Bitcoin'i riskli bir yatırım olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Küçük yatırımcıların çok dikkatli olması gerektiğini belirten Ölmezoğulları, "Küçük yatırımcılar açısından bakıldığında, bu yatırımcıların çok dikkatli olması ve bana göre uzak durması gereken bir alan. Ancak dünya genelinde birçok merkez bankası da artık bu paraları dikkate almaya başladı" dedi.

Bitcoin'i bir yönüyle fantezi bir işlem olarak gördüğünü söyleyen Ölmezoğulları, "Teknolojinin, sanal ortamda yapılan işlemlerin çok büyük bir hızla geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Dolayısıyla gelecekte kripto paraların kullanım alanları genişleyebilir. Ancak karmaşık bir teknolojik altyapısı olduğu için özellikle küçük yatırımcılar açısından dolandırılma ve parasını kaptırma gibi riskler de çok yüksek" ifadelerini kullandı.

Bitcoin'in geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR