Bitcoin Madenciliği İzlandalı Çiftçilere Yaradı

Bitcoin Madenciliği İzlandalı Çiftçilere Yaradı

Kripto para madenciliği denince akla ilk gelen yerlerden birisi olan İzlanda, bu konudaki popülerliğini her geçen gün artırıyor. Ülkede Bitcoin madenciliği yapan kişilerin elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmını adaki çiftçiler karşılamaya başladı.

İzlanda, gerek iklimi gerekse jeopolitik konumu sayesinde kripto para madenciliğinin cazibe merkezlerinden biri konumunda.

Volkanik dağlar ve gayzerler İzlanda’ya bol miktarda yenilenebilir enerji sağlıyor. Bu da Nordik ülkesini, dünyanın en büyük jeotermal ve hidroelektrik enerjisi potansiyeline sahip ülkelerinden bir tanesi yapıyor.

Elektrik ihtiyacının neredeyse tamamının jeotermal, hidroelektrik ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklardan karşılanması, İzlanda’nın neden mining yapan kişiler ya da şirketlerin cenneti olduğunu net bir şekilde açıklıyor.

bitcoin mining

Enerji firması Hitaveita Sudurnesja'nın yöneticisi Johann Snorri Sigurbergsson, Bitcoin endüstrisinin her geçen yıl daha da büyüdüğünü söylerken, madencilik faaliyetlerinin ada ülkesinde yaşayan 340 bin insanın enerji tüketimini aşarak 700 gigawatt saatin üzerine çıkacağını belirtiyor.

Hennesdottir isimli kripto madenciliği yapan firma ise çiftçilerin jeotermal enerji ile ürettikleri elektrikleri uygun fiyata satın almaya başladı.

Masrafları azaltmak için adadaki çiftçilerle ortaklık kuran firma, mining tesislerinin ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını bu yolla temin ediyor. İzlandalı çiftçiler ise kendilerine yeni bir kazanç kapısı araladıkları için bir hayli mutlu.