BitTorrent 140 Milyon Dolara Tron ve Justin Sun'a Satılıyor

BitTorrent, Tron, 140 milyon dolar

Verileri dağıtmak ve depolamak için merkezi olmayan bilgi işlem mimarileri geliştirilmesinin ilk temsilcilerinden bir tanesi olan BitTorrent’in, Justin Sun ve onun başında bulunduğu kripto para girişimi Tron’a 140 milyon dolara satılabileceği iddia edildi.

Justin Sun Bittorrent

Variety isimli internet sitesinin dün yayınladığı haberde, satışın geçtiğimiz hafta itibarıyla tamamlandığı söylenirken, imzaların atılmış olmasına karşın iki şirketten de resmi açıklamanın henüz yapılmadığı belirtilmişti. Yaklaşık bir ay kadar önce başlayan görüşmelerin ardından anlaşmanın sonlandırıldığı ifade edilirken, bazı BitTorrent hissedarlarının anlaşmanın bazı maddelerine itiraz etmelerinden dolayı açıklamanın yapılmadığı, ortaya çıkan bu pürüzlerin halledilmesinden sonra beklenen resmi duyurunun yapılacağı belirtilmişti.

BitTorrent, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada 170 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu söylemişti. Halihazırda çeşitli torrent dosyalarının indirilmesi için kullanılan ana uygulamanın yanı sıra BitTorrent Now uygulamasıyla birlikte bu kullanıcı sayısına ulaşıldığını belirten şirket, kendi geliştirdikleri protokol yardımıyla hazırlanan uygulamalardan her gün, bütün internet trafiğinin yüzde 40’lık kısmının geçtiğinin altını çizmişti.

2017’nin en çok konuşulan blok zinciri girişimi Tron ise daha önce Ripple’da çalışan Justin Sun tarafından kurulmuş ve merkeziyetsiz bir yapıyla birlikte eğlence sistemlerine odaklanacağını dile getirmişti. Birkaç hafta önce ana ağını aktif hale getiren Tron, yaptığı anlaşmalarla adından söz ettiren girişimlerden bir tanesi olmayı başarmıştı. TRX koduyla anılan kripto parasıyla borsalarda işlem görmeye devam eden şirketin parasının toplam piyasa değerinin 4.6 milyar dolar seviyesinde olduğu ise söylenenler arasında yerini almıştı.