BitTorrent'ten Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Bleep

BitTorrent'ten Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Bleep

Akıllı telefonlarımızda ya da bilgisayarlarımızda kullandığımız mesajlaşma uygulamalarının büyük çoğunluğu sunucular üzerinden çalıştıkları için, mesajlarımızı gönderirken onları sunuculardan geçirmek mecburi hale geliyor ve bu durum veri hırsızlıklarına karşı iletilerimizi savunmasız hale getiriyor. Son zamanlarda sık sık popüler şirketlerin sistemlerinin hackerlar tarafından kırılması haberlerine denk geliyoruz ve sunucularda depolanan kişisel sohbetlerimiz de bu saldırılar sırasında ele geçirilebiliyor bir şekilde orada bekliyorlar.

BitTorrent'in geliştirdiği Bleep uygulaması ise bu sorunun üstesinden gelmek ve güvenli bir mesajlaşma uygulaması kullanmak isteyenlerin tercih edebilecekleri uygulamalardan birisi olarak yayınlandı. Diğer mesajlaşma uygulamalarının aksine herhangi bir sunucu üzerinden çalışmayan uygulama, böylece kişiler arasında internet üzerinden direkt peer-to-peer bağlantılar kurarak en güvenli şekilde iletileri aktarıyor.

Gönderilen iletilerin şifreleme yöntemleriyle korunmaları da yine kullanıcı gizliliğini korumaya yönelik adımlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede internet bağlantınıza bir şekilde sızan kişiler, sohbetlerinize dair veri paketlerini yakalasalar dahi içeriğini çözemiyorlar.

Bleep'e hem anonim olarak giriş yapabiliyor, hem de telefon numaranız ya da e-posta adresinizle hesap oluşturabiliyorsunuz. Daha sonra Google kişiler listenizdekileri de Bleep'te kullanıcı olarak ekleyebilme imkanınız var. Son yıllarda kullanıcıların gizliliklerine ve anonimliklerine daha fazla önem verdiklerini dikkate alırsak, Bleep'in kısa süre içerisinde oldukça popüler bir hale geleceğini söyleyebiliriz.

Yeni ve güvenli bir mesajlaşma uygulaması arayanlar aşağıdaki bağlantıları kullanarak Bleep'i cihazlarına indirebilirler:

İstenmeyen Facebook uygulamalarını silme yöntemi

YORUMLAR