Biyonik At İstanbul'da Çağdaş Sanatın Gözdesi Oldu

Biyonik At İstanbul'da Çağdaş Sanatın Gözdesi Oldu

İstanbul'u küresel bir sanat merkezi haline getirmek amacıyla gerçekleştirilen '12.Contemporary İstanbul' (Çağdaş İstanbul) sanat fuarının ilgi çeken eserlerinden bir tanesi, birebir ölçülerde sergilenen biyonik at heykeli oldu.

Sergide konuşlandırılan bu eser, aslında son zamanlarda insanların hayvanlara karşı olan zalim davranışlarına işaret ediyor. Birebir ölçülerde salonda yer alan at, sembolik olarak son günlerde basında çok rastladığımız binek ya da çekek hayvanlarına karşı olan acımasız davranışları simgeliyor.

Eserin sahibi Server Demirtaş konuyla ilgili olarak, “Hayvanı sevmeyen insanı da sevmiyordur. Çocuğunu seviyorsan hayvanı da seveceksin. Hayvanlar belli işler için tabi ki kullanılıyor, sütünden ve etinden faydalanılıyor. Hayvanlara karşı kibar olmak lazım. Hırslarımızı, öfkelerimizi atları işkence ederek çıkarmamamız gerekiyor. Ama toplum olarak kötü davranış biçimi geliştirmişiz” diye konuştu.

Kendisine yöneltilen, "Faytonlardaki atların yerine bu robotu koysalar, bu teklifi ticarete dökmek ister misiniz?" sorusuna da Demirtaş, "Ben böyle bir teklif için model atımı da verebilirim. Teknik olarak katkıda da bulunabilirim. Hiç bir zaman karşı değilim ama bunun için ilgili insanlar lazım" cevabını verdi.

Contemporary Istanbul’da, ön izleme günü dahil beş günün sonunda 42'si yabancı olmak üzere, toplam 73 galerinin yanı sıra, yaklaşık 1.500 sanat eseri İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Google'ın Yeni Aracı Sizi Sanat Tarihçisi Yapacak

20 Bin Balon Kullanarak Uçmayı Başardı!

YORUMLAR