Black Friday Çılgınlığında 3,4 Milyar Lira Harcadık!

Black Friday Çılgınlığında 3,4 Milyar Lira Harcadık!

Her yıl olduğu gibi bu sene de Black Friday çılgınlığında cüzdanları boşalttık. Peki, bu alışveriş furyasında cebimizden kaç para çıktı dersiniz? İşte bu sorunun cevabı.

Türkiye’de Süper Cuma, Şahane Cuma, Efsane Cuma ve Muhteşem Cuma gibi isimler verilen Black Friday’de e-ticaret siteleri başta olmak üzere birçok mağaza yüzlerce ürünü indirimli fiyatlarla müşteriyle buluşturdu.

AA'nın Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerinden derlediği habere göre, bu yıl Black Friday’de kartla yapılan alışverişler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarak 3,4 milyar liraya yükseldi. Buna ek olarak, bir günde kullanılan kart adeti de yüzde 80 artışla 2 milyona ulaştı.

black friday alışveriş

Kartla yapılan internet alışverişi tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 artarak 975 milyon lira seviyesine çıktı. Kartlarla internetten gerçekleştirilen 975 milyon liralık tutarın yüzde 62'sine denk gelen 602 milyon liralık kısmı elektronik eşya, giyim ve hava yolları sektörlerinde gerçekleşti. 

En fazla ödeme yapılan elektronik eşya sektörü internetten toplam kartlı ödemelerin yüzde 37'sini oluştururken, giyim ve aksesuar sektörü yüzde 17'sini, hava yolları sektörü ise yüzde 8'ini oluşturdu.

BKM ’nin verilere göre internetten alışverişlerin yüzde 36'sı, yani diğer bir deyişle üçte biri İstanbul’daki kullanıcılar tarafından yapıldı. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödemelere bakıldığında ise internet alışverişini en fazla tercih eden iller Iğdır (yüzde 40), Kırklareli (yüzde 34) ve Çanakkale (yüzde 33) oldu.