Black Mirror: Bandersnatch’in Kamera Arkası Görüntüleri Yayınladı

Black Mirror: Bandersnatch’in Kamera Arkası Görüntüleri Yayınladı

Dünyaca ünlü dijital yayın platformu Netflix, ilk interaktif filmi Black Mirror: Bandersnatch’in kamera arkası görüntülerini yayınladı. 

Bandersnatch, 1984 yılında kapsamlı bir fantastik romanı video oyunu olarak uyarlarken gerçekliği sorgulamaya başlayan genç bir programcının hikayesini anlatıyor. "Kendi maceranı kendin seç" tarzındaki film, seyircilere hikayeyi yönlendirme özgürlüğü sunuyor. 

İzleyiciler, filmi seyrederken karşılarına çıkan iki seçenekten bir tanesini seçerek, karakterin kararlarına etki edebiliyor. Kısacası filmin nasıl biteceğini tamamen siz belirliyorsunuz. 

Tüm alternatif sonlar ve yeniden yorumlanmış sahneler eklenince filmin süresi 5 saati geçiyor. Bandersnatch’te yalnızca beş olası son olsa da, filmde sayısız kombinasyon bulunuyor.

Netflix, yayınladığı video ile ilk etkileşimli filmi Black Mirror: Bandersnatch’in nasıl hayata geçirildiğini gözler önüne seriyor.

black mirror bandersnatch netflix behind the scene

Netflix Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Todd Yellin, başlattıkları yeni hikaye anlatımı ile ilgili olarak, “Netflix’te çalışma heyecanı ile online televizyonu her seferinde yeniden keşfediyoruz. Çok fazla sorumluluğumuz var. Çünkü hayata geçirdiğimiz bu yeni form ile bambaşka bir yeniliğe imza atıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Black Mirror evreninin yaratıcısı Charlie Brooker ise ilk başta projede yer alıp almamakta tereddüt ettiğini itiraf ediyor:

“Netflix bize etkileşimli bir hikaye yapmakla ilgilenip ilgilenmeyeceğimizi sordu. İlk düşüncem 'Hayır, bunu yapmak istemiyorum' oldu, ancak daha sonra formata uyacak bir fikir aklıma geldi”

Bir seçimin bir dizi olaya yol açabileceği ve bir başkası bu seyri tekrar değiştirebileceği için, potansiyel kombinasyonların sayısının katlanarak arttığını söyleyen Booker, sürecin düşündüğünden çok daha zorlayıcı geçtiğini belirtiyor.

Booker ayrıca, projede çalışan çeşitli personellerden senaryo amirlerine, video editörlerinden ekibin diğer üyelerine kadar interaktif bir film üretmenin ne kadar zor olduğunu da detaylı olarak anlattı.

Black Mirror: Bandersnatch’in kamera arkası görüntülerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz: