Black Mirror'daki Robot Böcekler Gerçek Oluyor!

Black Mirror'daki Robot Böcekler Gerçek Oluyor!

Modern toplumun teknoloji karşısındaki çaresizliğini birbirinden bağımsız olan bölümleriyle gözler önüne seren Black Mirror, şüphesiz ki son yılların en çarpıcı yapımları arasında yer alıyor. 

Emmy ödüllü bilim kurgu dizisinin "Hated in the Nation" isimli üçüncü sezon finalinde, nesilleri tükenmiş olan arılar yerine doğal sirkülasyonu devam ettirecek robot arıların üretildiğini görmüştük. Ancak sistemi hackleyen birisi, yüz tanıma özelliği olan robot arıları yönlendirerek birer ölüm makinesi haline getirmişti.

Washington Üniversitesi'ndeki mühendisler, Black Mirror benzeri robot böcekler geliştirdi. Robofly adı verilen bu teknolojik böcekler, 23 Mayıs 2018'de Avustralya'nın Brisbane şehrinin ev sahipliği yapacağı Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı'nda ilk kez görücüye çıkacak.

Mühendisler, RoboFly'den önce uçabilen, ancak bir tel ile yüzeye bağlanan "RoboBee" adında bir robot daha geliştirmişti. Oldukça ağır olan bu robot böcek, kanatlarını taşıyamayacak kadar güçlü tasarlanmadığı için yüzeye bağlı olarak uçuyordu.

Robofly ise tabiri caizse bir kürdan kadar hafif. Güneş enerjisi için çatılarda kullanılan fotovoltaik hücre ile kendi kendini şarj edebilen uçan böcek, üzerindeki bu küçük devre ile güneş enerjisini elektriğe dönüştürebiliyor.

Araştırmacılar, Robofly'ın şimdilik sadece iniş ve kalkış yapabildiğini; ancak bir sonraki hedeflerinin robotun uzaktan kumanda yardımıyla başkası tarafından kontrol edilebilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Black Mirror 3. Sezon 6. Bölüm: "Hated in the Nation"


 

YORUMLAR