BlackBerry, 28 Eylül'de Telefon Dünyasına Veda Edebilir

BlackBerry, 28 Eylül'de Telefon Dünyasına Veda Edebilir

Bir dönemlerin efsane ismi olan BlackBerry son zamanlarda zorlu bir süreçten geçiyordu. Daha dokunmarik ekralı telefonlar henüz piyasada çok yaygın değilken BlackBerry telefonlar yoğun bir şekilde tercih ediliyordu. Dokunmatik ekranlı telefonlar yaygınlaşmaya başladıktan sonra da BlackBerry telefonlar bir süre başarılı bir çizgi izlemişlerdi. Bunun sebebi ise BlackBerry telefonlarda güvenliğe verilen önemdi. Fakat zamanla Android ve iOS telefonlar da güvenlik açısından kendilerini geliştirmiş, bu durumda BlackBerry'nin pazar payı gittikçe küçülmüştü.

BlackBerry değişen şartlara uyum sağlamakta biraz geç kalmıştı. Firma dokunmatik ekranlı telefonlara geçişte çok beklemiş, sonrasında kendi işletim sistemini bırakarak Android işletim sistemini kullanan telefonlar üretmeye çalışmıştı. Fakat bu telefonlar da beklenilen ilgiyi görmemişti. Firma son amiral gemisini ise 1 seneden fazla bir süre önce piyasaya sürmüştü. Bu amiral gemisinin adı dönemin Android ve iOS amiral gemileri karşısında anılmıyordu bile.

Teknoloji dünyasında ortaya çıkan son söylenti ise BlackBerry'nin 28 Eylül tarihinde telefon işini tamamen bırakacağına işaret ediyor. Firma zaten bir süredir kötü gidişatın ve mali durumun sinyallerini veriyordu. Telefon piyasasının yüzde 1'i bile etmeyen bir satış miktarına sahip olan BlackBerry'nin bu anlamda telefon işinden gelir de elde edemediği açık bir şekilde ortada.

BlackBerry'nin diğer markalarla rekabet edebilecek ürünler piyasaya sunması şu an için bir mucize gibi görünüyor. Firmanın gidişatının bir sonucu olarak da, BlackBerry'nin çeyreklik dönem kazancını duyurduğu 28 Eylül tarihinde telefon işine son verdiğini duyurması muhtemel.

BlackBerry DTEK60 Özellikleri Sızdırıldı

YORUMLAR