BlackBerry, Apple Sayesinde Pazarı Nasıl Kaybetti? Başkan Yardımcısı İtiraf Etti

BlackBerry, Apple Sayesinde Pazarı Nasıl Kaybetti? Başkan Yardımcısı İtiraf Etti

BlackBerry’nin kurucu ortağı, BlackBerry’nin neden pazarda tutunamadığını anlattı. Jim Balsille’in anlattığına göre Apple’ın bunda biraz payı var.

Balsille, BlackBerry’nin 2007 yılında çıkan ilk iPhone’dan sonra paniğe kapıldığını itiraf etti. BlackBerry, iPhone ile baş edecek bir ürün piyasaya sürmesi gerektiğini düşünerek, yatırımlarını da bu şekilde yönlendirmiş.

Apple iPhone gibi dokunmatik ekranlı bir telefon üretme sevdasına kapılan BlackBerry. Yeterince Ar-Ge yapmayan BlackBerry, bir felaket olarak adlandırılan Storm modelini çıkarmış. Son derece kararsız çalışan Storm, çıktığı tarihte satın alanlar tarafından geri iade edilmiş. Burada BlackBerry Storm’un iade oranı çok önemli. Jim Balsille o yıl Storm’un iade oranının yüzde 100 olduğunu söyledi.

Bu kriz BlackBerry’nin tekrar toparlanmasına çok etki etmiş. Verizon operatörüyle anlaşması olan BlackBerry, bu yüzden operatörle olan anlaşmasını da kaybetmiş. Balsille, bu noktada Apple ile rekabet etmek için çok erken davrandıklarını ve bunun bedelini ağır ödediklerini kabul ediyor.

1999 yılında son derece popüler bir marka olan ve iş dünyasının en çok tercih ettiği marka BlackBerry’nin çöküşü işte bu yüzden olmuş. 

BlackBerry 10 - BlackBerryMessenger ile Ekran Paylaşımı

BlackBerry Gelecek Nesil Amiral Gemisi Üzerinde Çalışıyor

Blackberry, Samsung Tarafından Satın Alınabilir

YORUMLAR