BlackBerry İçin Yolun Sonu, Şirket 670 Milyon Dolar Zarar Gösterdi

BlackBerry İçin Yolun Sonu, Şirket 670 Milyon Dolar Zarar Gösterdi

Kanadalı ünlü telefon üreticisi BlackBerry 2016 yılının ilk çeyreğinde 670 milyon dolar zarar açıkladı. Bu zarar şirketin son iki yılda gösterdiği en yüksek kayıp olarak nitelendiriliyor.

2016 yılın ilk altı ayında sadece 500 bin telefon satabilen Blackberry geçen yıl aynı dönemde 600 bin telefon satmayı başarabilmişti. Satışlarındaki 400 milyon dolarlık düşüşün tüm yeniden yapılanma çabaları ve masrafları ile beraber şirkete bu yıl zararı 670 milyon doları buldu.

BlackBerry’nin CEO’su John Chen yaptığı bir açıklamada Priv isimli Android cihazlarında bu pazarda varlık gösterememesinin şirketi sarstığını, Eylül ayına kadar stokları tüketip yeni bir telefon üretimi macerasına girmeyeceklerini ifade etti. Öte yandan yazılım konusunda umut verici atılımları olduğunu açıklayan Chen BlackBerry’nin yazılım ekosistemine kazandıracağı pek çok yenilik olduğunun altını çizdi.

Otoriteler BlackBerry 10 işletim sistemine desteği kesen WhatsApp’ın bu çöküşte büyük rol oynadığını düşünüyorlar. BlackBerry ile yollarını ayırmaya karar veren Facebook’da bu tabuta son çiviyi çakmış olabilir. 

Büyük Bir Kesim BlackBerry 10 ya da BlackBerry Z10'un Çıktığını Bilmiyor

Windows Phone ve BlackBerry İçin Uygulama Yapmayı Bırakabilirsiniz

BlackBerry Passport Piyasada Farklılığıyla Öne Çıkan Tek Akıllı Telefon

YORUMLAR