BlackBerry'nin Yeni Android Telefonu DTEK60 Satışa Çıktı

BlackBerry'nin Yeni Android Telefonu DTEK60 Satışa Çıktı

Geçtiğimiz günlerde çeşitli sızıntı haberler sonucunda öğrendiğimiz BlackBerry'nin yeni Android işletim sistemli akıllı telefonu DTEK60, Avrupa'da bugün itibariyle satışa sunuldu.

DTEK60 olarak adlandırılan bu yeni akıllı telefon, bu yılın başlarında BlackBerry'nin piyasaya sunduğu DTEK50 adlı akıllı telefonun bir üst modeli olarak düşünülebilir. DTEK60, bugün itibariyle 499$'dan başlayan fiyatlarla BlackBerry'nin websitesi üzerinden doğrudan satın alınabilir durumda.

Bu akıllı telefonun özelliklerinden bahsetmek gerekirse, Alcatel Idol 4S adlı akıllı telefon ile tasarım anlamında çok büyük benzerlikler taşıdığını söyleyebiliriz. Çünkü bu iki akıllı telefon ortak platform ürünü. DTEK60'da BlackBerry, 5.5 inç'lik Quad HD çözünürlüklü bir ekrana ve metal çerçeveye yer vermiş. Tasarım anlamında bu cihazın DTEK50'ye göre daha üstün olduğu da direkt olarak ekran bölgesinden anlaşılabiliyor.

BlackBerry, DTEK60'da Snapdragon 820 işlemcisine, 21 megapiksellik arka kameraya ve QuickCharge 3.0 özellikli 3.000 mAh bir bataryaya yer vermiş. Ayrıca telefonda USB Type C portu ve arka tarafta yer alan bir parmak izi okuyucu da mevcut. Yani DTEK60'ın teknik özellikler anlamında birçok kullanıcıyı rahatlıkla etkileyebileceği şüphesiz.

Yazılım açısından bakıldığı zaman ise Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi karşımıza çıkıyor. BlackBerry yetkilileri bu işletim sistemine Nougat güncellemesi sunabilmek için Google ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirtiyor. BlackBerry bu sıralar ürettiği akıllı telefonları genelde anlaşmalı bazı şirketlerinin çalışanları dışında pek satamıyor. Fakat yeni modeller üretilmeye devam ettikçe bu durum zamanla değişebilir.

YORUMLAR