BlackBerry'nin Gelirleri Artıyor Ancak Hala Zararda

BlackBerry'nin Gelirleri Artıyor Ancak Hala Zararda

BlackBerry'nin uzun süredir varolan düşüşünün Q10 ve Z10 cihazlar ile birlikte durması, hatta yeniden yukarı yönlü olarak değişmesi bekleniyordu. Nitekim her iki cihaz da şirketin kendini biraz toparlamasını sağladı ve özellikle bazı ülkelerde BlackBerry'nin popülerliğini yeniden yakalamasını sağladı. Ancak bu popülaritenin henüz maddi kaynaklar bakımından ciddi bir etkisi olduğunu söylemek zor.

Bu senenin mali yılının ilk çeyreğinde 84 milyon dolarlık bir zarar açıklayan BlackBerry'nin hisse fiyatları da yüzde 25 düşüş gösterdi. Her ne kadar kar elde edemese de BlackBerry'nin geçtiğimiz sene 518 milyon dolar kaybettiği dikkate alınırsa bunun bir iyileşme olduğunu söylemek mümkün. Zira firmanın gelirleri de 3.1 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu geçen seneye göre yüzde 9'luk bir artışı ifade ediyor.

Elde edilen bu gelirlerin büyük kısmının donanım satışlarından, bir kısmının ise hizmet ve yazılımlardan sağlandığı da açıklanan veriler arasında. 6.8 milyon akıllı telefon satan şirket bu anlamda önceki çeyreğe göre daha fazla satış yapmış ancak bir yıl önceki 7.8 milyon cihaza göre ise geride kalıyor.

Şirket başkanı ve CEO'su Thorsten Heins'ın yaptığı açıklamalara göre BlackBerry 10 platformunun tüm dünyada dağıtılabilmesi için çalışmalar devam ediyor ve şirket henüz yolun başında. Ancak yine de BlackBerry 10 platformunun kendini kanıtladığına inanan Heins, gelişmelerin devam edeceğinin de sinyallerini veriyor.

Origin sistemi değişecek

YORUMLAR