Blizzard'da İşler İyi Gitmiyor! İşten Çıkarmalar Başladı

blizzard cork

BlizzCon 2018 sırasında bütün hayranlarını şaşırtarak Diablo Immortal isimli bir mobil oyun tanıtan Blizzard, tanıtımdan sonra inanılmaz şekilde eleştirilmeye başlanmıştı. Bütün oyunlarını mobile çıkarmakta kararlı olan Blizzard, toplu işten çıkarma haberleriyle gündeme geldi.

Hardcore olarak tanımlanan camiaya hitap eden ve çıkardığı iyi işlenmiş oyunlarla herkesin gönlünde taht kurmayı başaran Blizzard Entertainment, BlizzCon 2018’de yeni Diablo oyunu bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Diablo 4 yerine Android ve iOS platformları için geliştirilen Diablo Immortal ile hayranlarının karşısına çıkan şirket, eleştirilerin kurbanı olmuştu. Immortal’ın tanıtım videosu YouTube’un en beğenilmeyenler listesine dahi girerken, Blizzard geri adım atmamış ve bütün oyunlarını mobile çıkaracağını söylemişti.

Mobil oyun açıklamalarından sonra küçüleceği iyice belli olan Blizzard hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı. Eurogamer tarafından ortaya atılan iddialarda, ünlü oyun şirketinin İrlanda’nın Cork şehrinde bulunan Avrupa ofisinde görevlerine devam eden çalışanlarını işten çıkarmaya başladığı belirtildi. Daha doğrusu ofiste çalışanlara, tazminatları verilmek suretiyle gönüllü olarak işten çıkıp çıkmayacakları soruldu. Gönüllü olarak işten ayrılmak isteyenlere yaklaşık 1 yıllık maaşlarının ödendiğini belirten isimsiz kaynaklar, bu yolla 100’den fazla kişinin Blizzard’dan ayrıldıklarını dile getirdi.

Uzunca bir tatil döneminin başlaması, çalışan sayısındaki azalma gibi etkenler sebebiyle Blizzard Cork ofisinde çalışanların iş yüklerinin inanılmaz seviyelere ulaşacağı düşünülürken, birçok çalışanın ise Cork’taki ofisin geleceğinin olmadığına kanaat getirdikleri aktarıldı.

Blizzard müşteri servisi sıkıntısı

İşten çıkmalar sebebiyle Blizzard’ın müşteri servisi programında inanılmaz bir yavaşlama olacağı ve yardım almak isteyen kullanıcıların uzun süreler beklemeleri gerekeceği yorumları yapılırken, Blizzard bunu engellemek adına 19 Aralık’ta adım atmıştı. Avrupalı oyunculara sunulan geri arama ya da canlı destek gibi servislerini kapatan Blizzard, böylece az sayıda kalan müşteri hizmetleri çalışanlarının üzerindeki yükü azaltmıştı.

Blizzard Cork ofisindeki sıkıntıların arkasındaysa Blizzard oyunlarındaki aktif kullanıcı sayılarındaki azalma gösterilmişti. Activision daha önce yaptığı bir açıklamayla Blizzard oyunlarına eski ilginin olmadığını söylemiş ve buna göre tedbirler alabileceklerini ifade etmişti.