Blizzard, Twitch'in Sohbet Bölümünde Yaşananlara Dur Demek İstiyor

Blizzard, Twitch'in Sohbet Bölümünde Yaşananlara Dur Demek İstiyor

İnternette tek bir ekran ismi ardına saklanıp istediğimizi söyleyebildiğimiz için, gerçek hayatta rastlamayacağımız türden konuşmalara şahit olabiliyoruz. Özellikle popüler internet forumları, tartışma alanları ve yorumlar bölümünde "troll" olarak nitelendirilen bu kültürün değişmesi şart. Peki bunun önlemini almak kolay mı dersiniz?

Şimdiye kadar gördüğüm en ilginç sohbet odaları kesinlikle Twitch'te bulunuyor. Canlı yayını süren oyun veya turnuvanın popülerliğine göre daha da kararan Twitch Chat, kimi zaman insana "ben bu adamlarla aynı zevki mi paylaşıyorum?" bile dedirtiyor. Yine de alakasız bir oyunun turnuvasını izlerken yediğim Game of Thrones spoiler'ı yüzünden kendilerine saygım var, kaliteli trolller de yok değil yani.

Popüler yayın servisi Twitch'te yaşanan troll vakaları ve oyunculara gelen tehditler nedeniyle Blizzard, bir an önce önlem almak ve oyuncu topluluğunu korumak amacıyla kolları sıvadığını belirtti. Şirketin patronu Mike Morhaime'in söylediğine göre gelecekte bu durumların yaşanmaması adına Blizzard, Twitch ile anlaşarak özel bir yardım yolu geliştirebilirmiş.

"Twitch'in moderasyonu sağlayacak ve ban takibi yapacak servisiyle yakından ilgileniyoruz. Şu anda pilot servisi geliştirilme aşamasında, denemeler yakında başlayacak. Ayrıca e-spor turnuvalarımızın anlaşma şartlarını da içeriklerimizin daha iyi bir sohbet deneyimi vermesi için güncelliyoruz."

Özellikle son yaşanan durumu kaçıranlar için geçtiğimiz hafta DreamHack etkinliğinde TerrenceM isimli bir Hearthstone oyuncusu, Twitch üzerinde inanılmaz derecede zorba ve ırkçı yorumlara maruz kalarak oyunu esnasında aşağılanmıştı. Blizzard bu noktadan sonra konuyu yakından takip ederek gelecekte böyle bir olayın yaşanmaması için harekete geçti.

Başarılı olabilecek mi dersiniz? İnterneti susturmak bir hayli zor, hatta belki de imkansız. Twitch gibi ağlarda bunun moderasyonu o kadar iyi yapılmalı ki -deneyime bağlı olarak- trolllüğün en hastalık derecesinde nüfuz ettiği oyuncu kitlesi klavyelerine yönelmeden önce düşünmeyi tercih etsin.

Twitch'in Başı İzlenme Botlarıyla Dertte

Twitch Üzerinden Şaka Yapmaya Çalışırken 50 Bin Dolarından Oldu

YORUMLAR