Block Zinciri Üzerine Çalışan Mühendisler Maaşlarını Katladı

Blockchain mühendisi

Bitcoin’in 2017’de yaşadığı inanılmaz sıçramanın ardından ön plana çıkmaya başlayan blockchain teknolojileri, yeni iş kollarının oluşmasına ön ayak olmuştu. Bitcoin’in düşüşünden sonra blockchain gündemden düşmüş gibi görünse de 2018’de maaşlarında en çok artış görülen iş kolu, blockchain mühendisliği oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco şehrinde bulunan araştırma şirketi Hired, son dönemdeki maaş yükselişlerini ele aldı. 2018’de alınan zamları değerlendiren Hired, özellikle blockchain mühendislerinin maaşlarına dikkat çekti. Blok zinciri konusunda kendini geliştiren mühendislerin 12,500 ila 15,000 dolar arasında değişen maaşlar kazandıklarının altını çizen analiz şirketi, bu oranın yazılım mühendislerinden yüzde 30 daha fazla olduğunu, yapay zeka konusunda çalışan mühendislerin kazançlarıyla ise benzer olduğunu belirtti.

CNBC tarafından aktarılan haberde blok zinciri yazılımcılarına olan talebin rekor düzeyde artığına vurgu yapılırken, 2017 yılı sonundan itibaren blok zinciri deneyimi olan yazılım mühendisleri aranan iş ilanları sayısında yüzde 400 arttı. Hired CEO'su Mehul Patel, maaşlardaki artışta arzın düşük olmasına dikkat çekiyor ve yazılım mühendisliğinde dahi var olan açığın blok zinciri uzmanlığında çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.