Blue Origin, Uzay Turizminde Yeni Bir Kapı Daha Araladı

Blue Origin, Uzay Turizminde Yeni Bir Kapı Daha Araladı

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos liderliğinde büyümeye devam eden Blue Origin, “New Shepard” isimli roketini başarılı bir şekilde gökyüzüne fırlattı.

Amazon'un sahibi Jeff Bezos tarafından kurulan havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamladı. Yeniden kullanılabilir New Shepard isimli roket modelini sekizinci kez başarılı bir şekilde gökyüzüne fırlatan şirket, ulaşmak istediği asıl hedefe emin adımlarla ilerliyor.

ABD saati ile sabah 8:30’da Texas’ta gerçekleştirilen uçuş testi, canlı olarak yayınlandı. Yaklaşık 3.500 kilometre hıza ulaşan New Shepard, 105.9 kilometre yüksekliğe çıktıktan sonra ön kısmında taşıdığı Crew Capsule’ü gövdesinden ayırdı.

blue origin new shepard

SpaceX’in Falcon 9 roketi gibi otonom bir şekilde dikey iniş gerçekleştiren New Shepard, en ufak bir hasar dahi almadan dünyaya dönüş yapmayı başardı. İçinde “Mannquin Skywalker” adındaki cansız bir mankenin bulunduğu Crew Capsule ise paraşüt yardımıyla belirlenen yere iniş yaptı.

Toplamda sekizinci test uçuşunu gerçekleştiren Jeff Bezos’un şirketi, uzay turizmi için yeni bir kapı daha açmaya çok yaklaştı. İnsanların uzaydan dünyayı 4 dakikalığına izleyebilmesinin en güvenli ve en az masraflı yolunu bulmaya çalışan Blue Origin, testlerin başarısına göre bu yıl içinde ilk insanlı denemeyi yapabilir.

Elon Musk’ın SpaceX’i ile rekabet gücünü daha da artıran Bezos, şüphesiz yeni uçuş testiyle yüksek perdeden “Ben de buradayım” mesajı veriyor. Öte yandan Blue Origin ile SpaceX şirketleri arasında önemli bir felsefe farkı bulunuyor.

SpaceX, yörüngedeki uzay istasyonlarına malzeme taşıyacak büyük roketler üretirken, Bezos’un şirketi ise New Shepard gibi nispeten daha küçük roketlerle, yakın gelecekte uzay turizmini hayata geçirmeyi hedefliyor. Tabii bu durum, her iki şirketin de kıyasıya rekabet içinde olmalarını engellemiyor.

Crew Capsule ile tam 6 kişiyi uzayın derinliklerine taşıyacak New Shepard, müşterilerin 4 dakika boyunca bu eşsiz keyfi yaşamasını sağlayacak. Geçtiğimiz yıl CNN'e konuşan Blue Origin CEO'su Bob Smith, uzay turizmine 2019 yılının ilk çeyreğinde başlayacaklarını ifade etmişti. Bu eşsiz yolcuğun bedeli ise 200 bin dolar olacak.