BMW 550i Sahibi, Hırsızı Uzaktan Arabanın İçine Kilitledi

BMW 550i Sahibi, Hırsızı Uzaktan Arabanın İçine Kilitledi

ABD Seattle’da gece yarısı otoparka bıraktığı arabasını yerinde bulamayan bir adam, BMW 550i model arabasını uzaktan kilitleyerek hırsızı yakalattı. Polis BMW 550i aracı motoru çalışır halde ancak tamamen kilitli bir durumda bulduğunda hırsız içinde uyuyordu.

Polisin geldiğini görüp tekrar kaçmaya çalışan zanlı maalesef bu girişiminde de pek başarılı olamadı ve yakayı ele vermekten kurtulamadı.

Aslında olay tam olarak şöyle gerçekleşti. Hırsız, park yeri güvenliğinde bulunan kasadan arabanın anahtarlarına ulaştı. Arabayı çalarak park yerinden dışarı çıkan zanlı biraz sonra arabanın içinde uyuya kaldı. İşte bu noktada GPS ile arabasının yerini saptayan BMW sahibi hemen polise haber verdi ve arabanın loksayonunu da tarif etti. Aracın motorunun açık olması tüm donanımının çalışmasına olanak tanıdığından IoT (nesnelerin İnterneti) sayesinde polisi fark eden zanlıyı içeriye kapatmak da zor olmadı.

Hem arabanın içinde uyuya kalmak hem de IoT teknolojili bir araba çalmış olmanın son derece yanlış olduğunu idrak eden hırsızın en azından dersini aldığını düşünüyoruz.

Nesnelerin İnterneti’nin Kullanıldığı 6 Endüstri Dalı

Internet of Things ya da Nesnelerin İnterneti Nedir?

YORUMLAR