BMW Kendi Kendine Giden ve Park Eden Arabalar İçin Acele Etmiyor

BMW Kendi Kendine Giden ve Park Eden Arabalar İçin Acele Etmiyor

Kendi kendine giden araba teknolojilerinde dünya liderli olan BMW, sektördeki öncülüğüne rağmen henüz bu konuda acele etmiyor ve araçlarını piyasaya sunmuyor.

Kendi kendine park edebilme özelliğine sahip olan BMW 7 serisini henüz müşterilerine sunmayan Alman firması, neden olarak bu teknolojinin yüzde 100 hazır ve güvenilir hale gelmesini istediğini söylüyor.

Aynı alanda BMW'nin rakiplerinden bir tanesi olan Tesla, otomatik pilotta gidebilen araçlarının test sürüşlerini müşterileri ile yapmaya başladı. Fakat BMW buna rağmen iyi niyetli davranarak teknolojinin daha da geliştirilip tamamen hazır olduğunda sunulmasından yana.

Söz konusu arabalar ve ulaşım olduğu için ve yapılacak kazaların maliyetlerinini çok büyük olması ve daha da önemli can kayıplarının yaşanmaması için elinden geleni yapan BMW, anladığımız kadarıyla otomatik pilotlu ya da kendi kendine park edebilen araçlarını bir süre daha piyasaya tam olarak sürmeyecek.

Otoyollarda saatte 120 km hızla kendi kendine gidebilen araçlara sahip olduğunu açıklayan BMW, buna rağmen bu teknolojinin yüzde 100 güvenilir hale gelmeden piyasaya sürülmemesinin de daha yararlı olduğunu vurguladı. Kendi kendini sınayan ve sorgulayan aynı zamanda geliştiren bu sistem sayesinde normalde olduğu gibi BMW bu alanda da farkını ortaya koyacaktır.

Siz BMW'nin otomatik pilot ve park etme özelliklerine sahip olan araçlar konusundaki tutumunu nasıl buluyorsunuz?

YORUMLAR