BMW'nin Kablosuz Araç Pedi Bu Yaz Geliyor

BMW'nin Kablosuz Araç Pedi Bu Yaz Geliyor

BMW, bir süredir üzerinde çalıştığı kablosuz şarj pedini bu yaz itibarıyla müşterilerine sunmayı planlıyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan şarj cihazı, şu an için yalnızca BMW 530e iPerformance modelini destekliyor. 

Elektrikli ve hibrit araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, bu otomobilleri kablosuz olarak şarj etme fikri artık pek de uzak bir ihtimal değil.  

Otomotiv endüstrisinindeki teknolojik dönüşüme liderlik yapan markaların başında gelen BMW, bir süredir bu fikri hayata geçirmek için çalışıyor. İlk olarak geçtiğimiz yılın Eylül ayında duyurulan ve büyük bir ilgi gören kablosuz şarj pedi,  bu yaz piyasaya çıkacak.

Alman otomobil üreticisi, söz konusu şarj cihazını sınırlı sayıda üretecek. Avrupa'nın yanı sıra pilot programının bir parçası olarak ABD'nin California eyaletinde de satışa sunulacak cihaz, çeşitli kiralama opsiyonlarına da sahip olacak.

Bu yaz görücüye çıkacak olan kablosuz şarj pedi, yalnızca BMW 530e iPerformance modelinde kullanılabilecek. Videoda da gördüğünüz gibi, düz bir zeminde konumlandırılan şarj cihazının üzerine, arabanızla hizalı bir şekilde geldiğinizde otomobiliniz şarj olmaya başlıyor.

Alman otomobil devi, 530e’nin bataryasının 3,5 saat içinde tamamen şarj edilebileceğini söylüyor. Fiyat konusundaki ayrıntılar ise henüz belli olmadı.

2014 yılından bu yana kablosuz araç şarjı teknolojisi üzerine çalışan BMW, bu alandaki çalışmalarını Alman otomobil endüstrisinin ileri gelen şirketlerden Daimler ile birlikte yürütüyor.