BMW Sürücüsüz Motosikletinin Hünerlerini Sergiledi

BMW sürücüsüz motosiklet

Alman otomotiv devi BMW, sürücüsüz araç teknolojilerine yatırımlarına devam ediyor. Şirket, yayınladığı yeni videoyla uzun süredir geliştirmekte olduğu sürücüsüz motosiklet teknolojisini tanıttı.

Şimdiye kadar birçok otomobil şirketi, sürücüsüz araba teknolojilerini tanıtmışlar hatta bir kısmı bu arabaları kullanıma sunmuşlardı. BMW ise yayınladığı videoyla popüler yatırımlardan farklı bir yöne giderek geliştirdiği sürücüsüz motosiklet teknolojisinde geldiği noktayı gösterdi. Aslında BMW, sürücüsüz motosiklet teknolojilerine yatırım yapan tek şirket değil; daha önce Japonya merkezli Yamaha, Motorbot adını verdiği sürücüsüz motosiklet modelini gün yüzüne çıkarmıştı.

Birkaç yıldır R1200GS adını verdiği sürücüsüz motosiklet modeli üzerinde çalışmalarına devam eden BMW, sürücüsüz otomobillerden çok daha zorlayıcı engeller barındıran motosikletlerin de sürücüsüz şekilde gayet rahat yol alabileceklerini gösterdi. Özellikle denge konusunda arabalardan daha büyük sorunları bulunan R1200GS modelinin yakın zamanda tamamen otonom hale getirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten BMW yetkilileri, yakın zaman sonra yollarda sürücüsüz motosikletler görmek istediklerini belirttiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan BMW’den Stefan Hans, “Bu projedeki amacımız tamamen otonom motosikletler üretebilmek. Motosikletlerdeki güvenliği artırmak istiyoruz. Temel dinamik modelin tüm sürüş dinamikleriyle başa çıkacak kadar ayrıntılı olduğunun kanıtı, bu bilgiyi daha fazla konfor ve güvenlik sistemi geliştirmek için kullanabiliriz” dedi.

YORUMLAR