BMW'ye 10 Milyar Dolarlık Ceza

BMW Güney Kore Ceza

Alman otomotiv devi BMW, yangın riski oluşturan bir sorun nedeniyle geçtiğimiz aylarda dünya genelinde birçok aracını geri çağırmıştı. Fakat  geri çağırma sürecini geciktirdiği gerekçesiyle BMW’ye 10 milyar dolarlık bir ceza kesildi.

BMW, dünya genelinde 1.6 milyon aracını geri çağırdı. Şirketin yanan otomobillerine ait bazı videoların internette yayılmasıyla imajı zedelendi ve satışları geçen yıla göre yüzde 10’luk düşüş gösterdi.

BMW, Güney Kore’de de 40 kadar yangın şikayeti almıştı ve yangın riski taşıdığı gerekçesiyle ülkede 22 bin 670 aracı kapsayan bir geri çağırma süreci başlatılmıştı. Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı Savcılıkları, BMW hakkında soruşturma başlattı. Araştırmalar sonucunda BMW, araçlarında yangın riski oluşturan bir sorunu gizleyerek geri çağırma sürecini geciktirdiği için 10 milyar dolar cezaya çarptırıldı.

Ağustos ayından beri takip edilen BMW’nin bazı araçlarında, soğutma sıvılarının motora sızarak yangın çıkarma riski taşıdığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda otomobillerdeki yangınların kaynağının, BMW'nin Egzoz Gazı Resirkülasyon (EGR) ünitesindeki bir tasarım hatası olduğu ifade edildi. BMW ise tasarım hatasını reddetti ve geri çağırmaların bilerek geciktirilmediğini belirterek, "Geri çağırma vakalarına yaklaşımımızda herhangi bir bekleme yok. Yangının sebebi bulunduğu gibi müşterilerle temasa geçildi." ifadelerini kullandı.

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından bir özür mesajı yayınlayan BMW’nin Güney Kore Departmanı, soruşturmada yetkililerle iş birliği yapacaklarını açıkladı.