Boğaziçi Üniversitesi Kurumları Siber Saldırılara Karşı Koruyacak

Boğaziçi Üniversitesi Kurumları Siber Saldırılara Karşı Koruyacak

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Çalışmaları Merkezi, istekte bulunan devlet kurumlarını korumak için siber kalkan geliştirdi. Yeni sistem kurumları siber saldırılara karşı koruyacak. 

Üniversite bünyesinde kurulan yeni çalışma merkezi, başvuru yapacak ilk 45 kurum içim ücretsiz siber kalkan oluşturacak. Daha sonra sisteme dahil olmak isteyen belediyeler, hastaneler ve diğer kurumlar ise cüzi ücretler ödeyerek, sisteme dahil olabilecekler. Sistem yapılacak saldırılara karşı bir kalkan oluşturacakken, halihazırda kullanılan çeşitli sistemlerin açıklarını da tespit edebilecek. 

Geçtiğimiz sene ülkemize yönelik artan siber saldırılar sonucunda böylesine bir sistem geliştirme istiyacı duyduklarını söyleyen Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Metin, İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan aldıkları destekle ilk girişimlerini Bursa'da yaptıklarını da anlattı. Öğretim üyesi ayrıca "Halihazırda bilgi güvenliği dersleri veriyorum. Akademisyenliğimin yanı sıra daha önce ağ sistemleri ve güvenliği projelerinde danışman olarak çalışmıştım. Bu sebeple kendi çapımda somut adımlar atmak istiyordum." dedi. 

Siber Sızma Laboratuvarı Kurulacak

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı'na başvurdukları "Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Çalışmaları Merkezi" başlıklı projelerinin destek kapsamına alındığını ifade eden Metin, bu çerçevede Siber Sızma Testi ve Adli Bilişim Laboratuvarı kurulacağını söyledi. "İstanbul Siber Güvenlik Acil Eylem Planı" adı altında bir dizi uygulama planladıklarından bahseden Metin, projenin detaylarını şöyle açıkladı: "Bu çerçevede, siber güvenliğe arzu ettiği kaynağı ayıramayan ama fonksiyon olarak önemli görev üstlenen, çok geniş bir kitleye hizmet veren belediye, devlet hastanesi ve devlet üniversiteleri ile başvuru sırasına göre kontenjan dahilinde anlaşmalar imzalanacak. Enformasyon teknolojileri yöneticilerine, uluslararası alanda kabul gören bilgi güvenliği yönetimi eğitimleri verilecek. Böylece kurumların siber güvenliklerini, daha kaliteli yönetmeleri sağlanacak. Merkez ile anlaşma yapan kurum ve kuruluşların internet sitelerine siber zafiyet testleri yapılacak ve siber güvenlik zaaflarının acil olarak iyileştirilmesine katkıda bulunulacak."

Proje sadece sistemlerin korumasını da kapmayacak. İlk adımların atılmasının ardından Türkiye'nin ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirilmesi için de kamplar düzenlenecek. Konuya ilgisini olan öğrencilerin katılımı ile başlatılacak olan kamplarda, siber güvenlik dersleri verilecek ve karşılaşılabilecek siber saldırıların nasıl engellenebileceği anlatılacak. 

Bu amaçla Londra, Japonya, Kanada ve Hindistan'da merkezleri olan bir firmanın, siber istihbarat ve sızma testleri konularında projede iştirakçi olarak yer aldığını belirten Metin, şunları kaydetti: "Türk Standartları Enstitüsü de bilgi güvenliği yönetimi ve iş sürekliliği yönetimi konularında iştirakçi olarak yine projemizde yer alıyor. Projede iştirakçi olmasa da ücretsiz siber güvenlik kampı çerçevesinde sızma testleri konusunda bir firma da bizimle işbirliği içinde. Bu bağlamda proje vesilesiyle üniversite-sanayi işbirliği gerçekleştirmeye çalıştığımızı söyleyebiliriz." 

Başbakan Binali Yıldırım Bilişim Zirvesi’nde 5G ve Siber Güvenlik Planlarını Anlattı

Türkiye’ye Karşı Siber Saldırılar Cuma Günleri Artıyor

DDoS Nedir, Nasıl Yapılıyor, Korunmanın Bir Yolu Var mı?

YORUMLAR