Bombardier, Ticari Hırsızlık Nedeniyle Mitsubishi'ye Dava Açtı

Bombardier Mitsubishi Havacılık Dava

Seattle Times’ta yer alan habere göre, Kanadalı uçak üreticisi Bombardier, Japon Mitsubishi Havacılık firmasını ticari sırlarını çaldığı gerekçesiyle dava etti. ABD’nin Seattle şehrinde açılan davada, Mitsubishi’de işe başlayan eski Bombardier çalışanlarının, şirkete ait ticari sır niteliğindeki dokümanları yeni işverenlerine aktardığı iddia edildi.

Daha önce Bombardier’in Kanada’nın Quebec eyaletindeki merkezinde ve ABD’nin Wichita kentindeki test uçuş tesisinde çalışmış olan 92 eski personelin, Mitsubishi Havacılık ve onun Seattle’daki anlaşmalı şirketi AeroTEC tarafından işe alınması ve bu sayede ticari hava yolu araçlarının sertifikasyon süreçlerine ilişkin dokümanların ele geçirilmesi, dava dilekçesinde gerekçe olarak yer aldı.

Söz konusu belgelerin ticari sır niteliği taşıdığının vurgulandığı dilekçede, sertifikasyon sürecinin yeni araçlar için oldukça karmaşık ve maliyetli olduğu belirtildi. Mitsubishi Havacılık’ın eski Bombardier çalışanlarını işe almasının mahkeme kararıyla men edilmesini talep eden firma, söz konusu çalıntı nedeniyle oluşan maddi zararının da karşılanmasını istedi.

Mitsubishi Havacılık, 2013’ten bu yana piyasaya çıkışı 5 kez ertelenen Mitsubishi Bölgesel Jet Uçağı projesi üzerinde çalışıyor. Japonya’nın ilk yerli yolcu uçağı olması planlanan Mitsubishi Bölgesel Jet Uçağı’nın 2020 yılının ortalarından itibaren Japonya’da hizmet vermeye başlaması hedefleniyor.