Booking.com Davasında Bilirkişi Raporunu Açıkladı

Booking.com Davasında Bilirkişi Raporunu Açıkladı.jpg

Dünyanın en büyük online otel rezervasyon platformlarından Booking.com, haksız rekabet iddiasıyla 2012 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine son vermek zorunda kalmıştı. Davaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda, Booking.com’un seyahat acentası ruhsatı almasına gerek olmadığı belirtildi. 

Booking.com, Mart 2017’de Türkiye Seyahat Acentaları Birliği - TÜRSAB'ın haksız rekabet nedeniyle açtığı dava sonucu ülkemizdeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. 

Türk kullanıcılar Booking.com’a girdiklerinde, “Şimdilik Türkiye'de bulunan müşterilerimiz bizimle maalesef sadece yurt dışı tesisler için rezervasyon yapabiliyor. Size hizmetlerimizi tamamıyla sunmamıza engel olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yaşadığınız sıkıntıdan dolayı özür diler ve Booking.com'la ilişkinizin devamını dileriz”  yazısıyla karşılaşıyorlar.

booking.com kapatıldı

Booking.com Davasında Yeni Gelişme

Ünlü rezervasyon portalı ile ilgili “haksız rekabet” davasında merakla beklenen bilirkişi raporu açıklandı. Raporda, Booking.com’un seyahat acentası değil, komisyoncu olduğu, bu nedenle seyahat acentası ruhsatı almasına gerek olmadığı ve Türkiye’de elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesi gerektiği belirtildi. 

Bilirkişi heyetinin 63 sayfalık raporunda, şu değerlendirmeler yer aldı:

“Davalılardan booking.com Destek Hizmetleri Limited Şirketi'nin sorumluluğunun bulunmadığı, seyahat acentası olmadığı, otel rezervasyonlarından aracılık etmediği ve haksız rekabetle ilgisinin bulunmadığı, davalılardan booking.com BV'nin yabancı bir şirket olduğu, yaptığı işin simsarlık olduğu, bunun için seyahat acentası ruhsatı almasının gerekli olmadığı (bilirkişilerden biri bu ilişkiyi acenta olarak değenlendirmektedir), booking.com BV'nin Türkiye'deki otellerde aracılık ederek gerçekleşen otel rezervasyonlarından elde ettiği komisyonun Türkiye'de elde edilen gelir olması hasebiyle Türkiye'de vergi vermesi gerektiği, vergi ödemesinin diğer rakiplerle haksız rekabet teşkil edip etmeyeceği ve Türk Ticaret Kanunu'nun 55/1. maddesine göre iş şartlarına uymama haline girip girmeyeceği Türk doktrininde tartışmalı olduğu, bu konuda değerlendirmenin ve takdirin sayın mahkemeye ait olduğu sonucuna varılmıştır"

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesinde devam eden dava, tarafların söz konusu rapora beyanlarını sunmaları için 12 Nisan 2019 tarihine ertelendi. 

Booking.com'un Başkanı ve CEO'su Gillian Tans, ekim ayında Berlin’de düzenlenen Süddeutsche Zeitung 12. Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki hizmetlerimizde yaşanan sıkıntılara çözüm bulabilmeye yönelik Türk hükümetiyle temas halindeyiz. Umarım yakın gelecekte vergi konusunda bir çözüm buluruz” ifadelerini kullanmıştı.