Borsa İstanbul'dan Bimeks Hamlesi!

Borsa İstanbul'dan Bimeks Hamlesi!

Borsa İstanbul, Bimeks'i Ana Pazar'dan çıkararak Yakın İzleme Pazarı'na dahil etti. Bimeks hisseleri 28 Ağustos'tan itibaren (daha önce gözaltı da denilen) yakın izlemede işlem görecek.

Borsa İstanbul’da 2011’den beri hisseleri işlem gören Bimeks’in tahtası geçtiğimiz günlerde kapatıldı. 4.5 TL ile halka açılan Bimeks’in hisse senetleri en son 0.40 TL’ye kadar gerilemişti. Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, Bimeks'in pazar değişikliği nedeni olarak finansman sıkıntısı gösterildi. Ayrıca Borsa İstanbul, bir şirketin finansman sıkıntısına düştüğünü gösterir derecede vadesi geçmiş finansal, ticari, kamu ya da personel borcu olması durumunda Yakın İzleme Pazarı’na geçiş kararı alabilme yetkisine sahip.

Şirket 9 Mayıs 2012'de yüzde 50 bedelli, yüzde 50 bedelsiz sermaye artırımına gitmişti.

Bimeks, 2017 yılının ilk yarısındaki 177,8 milyon lira zarar etti. Geçen yılın aynı döneminde söz konusu zarar 2 milyon liraydı. Temmuz ayı sonunda TRSBMKS11810 ve TRSBMKS71814 ISIN kodlu tahvillerinin kupon ödemesini gerçekleştiremeyen Bimeks, geçtiğimiz günlerde 65,3 milyon TL'lik tahvilinin 18,17 milyon TL'lik kısmını yeniden yapılandırdığını açıklamıştı.

YORUMLAR