Boston Dynamics'in Robotu Ceylan Gibi Sekiyor

Boston Dynamics Robot Atlas

Dünyanın en ünlü robot şirketlerinden bir tanesi olan Boston Dynamics, geliştirdiği gerçekçi robotlarla adından söz ettirmeyi başarmıştı. Yayınlanan yeni Robot Atlas videosuysa izleyenleri yine şaşırttı.

Gerçekçi hareketleriyle ön plana çıkan Boston Dynamics robotları, ilk olarak dayak yemeleriyle gündeme gelmişlerdi. Robotların denge konusunda ne kadar iyi olduğunu göstermek isteyen Boston Dynamics mühendisleri, geliştirdikleri robotlara olur olmadık zamanlarda tekme attıkları videoları paylaşmışlar ve ansızın sosyal medyanın gündemine oturmuşlardı. İşe önce dengeyle başlatan Boston Dynamics, işi daha da ileriye götürerek, insan gibi koşan, yürüyen ve zıplayan robot teknolojileri konusunda oldukça ileriye gitmişlerdi.

Yayınlanan yeni Robot Atlas videosuysa yine sahip olduğu teknolojiyle kendisine hayran bıraktı. Videoda, dünyanın en gelişmiş robotlarından bir tanesi olarak tanımlanan Atlas’ın oldukça zorlu bir parkuru, saniyeler içerisinde ve takılmadan geçtiği görüldü. Sağa sola, yukarı ya da aşağıya insansı hareketlerle zıplayan Robot Atlas, teknolojinin geldiği noktayı da bir kez daha göstermiş oldu. Videoyu izleyen herkes, olayın çok kısa sürede Terminatör seviyesine erişebileceğini fark etmekten de geri kalmadı.