Boyun Ağrılarınızın Sebebi Telefonunuz Olabilir

Boyun Ağrılarınızın Sebebi Telefonunuz Olabilir

Fizik tedavi uzmanları uyarıyor! Uzun süreli bilgisayar ve telefon kullanımı, bel ve boyun ağrılarının kronikleşmesine sebep oluyor.

Özellikle ofiste ergonomik olmayan çalışma ortamında çalışanlar için yüksek tehlike taşıyan bel, sırt ve boyun ağrılarının, uzun tedavilerle bile önüne geçilemiyor. Uzmanlar, özellikle gençleri çok geç olmadan önlem almaya davet ediyor.

Telefon kullanımı sırasında başın aşağı eğilmesi, boyun kaslarına yük bindirerek, çene kaslarının güçsüzleşmesine sebep oluyor. Dayanılmaz boyun ağrılarını tetikleyen bu duruş bozukluğunu olabildiğince azaltmak ve önlem almak, sağlığımız açısından kritik önem taşıyor.

Yine aynı şekilde uzun süreli telefon konuşmaları da sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor. NTV Haber’e konuşan fizik tedavi uzmanı Dr. Hüseyin Avni Çöl, uzun süre telefonda konuşması gerekenlere “Kulaklıkla konuşabilir veya telefon sağ elindeyse sol kulağında, sol elindeyse sağ kulağına tutarak konuşabilir” önerilerinde bulunuyor.

Eğer çoktan önlem alınacak evreyi geçtiyseniz, ciddi bel ve boyun ağrıları yaşıyorsanız, Çöl’e göre en iyi çözüm düzenli egzersiz yapmak. Özellikle yürüyüşün önemini vurgulayan fizik tedavi uzmanı, ayrıca boyun kaslarını biraz daha gevşetip rahatlamanızı sağlayacak germe egzersizlerini de öneriyor.

YORUMLAR